Od 2 do 4 października br. w Krakowie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Literacki Ha!wangarda, w ramach którego będzie można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach pod okiem wybitnych specjalistów. Do stolicy Małopolski zawitają m.in. profesor Massachusetts Institute of Technology, Nick Montfort, oraz stypendystka Fulbrighta Kathi Inman Berens.

Międzynarodowy Festiwal Ha!wangarda od wielu lat wpisuje się w działalność Korporacji Ha!art w zakresie tworzenia i promowania najnowszych trendów na polu twórczości cyfrowej. Festiwal jest wydarzeniem innowacyjnym i awangardowym. Jego nadrzędnym zadaniem jest prezentacja niekomercyjnych i niskobudżetowych projektów dotyczących literatury elektronicznej, generatywnej czy wizualnej. Celem Festiwalu jest także ukazanie odbiorcom autorskich podejść do medium książki oraz podkreślenie roli pisarzy, którzy dopiero rozpoczynają działalność na literackim rynku.

W ramach Festiwalu będzie można wziąć udział w czterech odrębnych blokach warsztatowych:

1. Warsztaty generatywne

2 października 2014 r., czwartek, godz. 16:00
Prowadzenie: Jakub Jagiełło.

Kto może być autorem tekstu literackiego? W jakim stopniu maszyna wie, co pisze, a w jakim sens czytanego tekstu jest efektem przypisywania mu znaczenia przez czytelnika? Na te i na inne pytania podczas spotkania odpowie Jakub Jagiełło — programista i prowadzący warsztaty generatywne. Podczas spotkania uczestnicy poznają zasady tworzenia algorytmicznych generatorów tekstów literackich z uwzględnieniem generowania spójnej logicznie fabuły.

Aby wziąć udział w warsztatach generatywnych, osoby zainteresowane wysyłają zgłoszenie na adres mailowy: ewelina.sasin@ha.art.pl.

2. Warsztaty generatywne dla tłumaczy

3 października 2014 r., piątek, godz. 16:00
Prowadzenie: Nick Montfort
Tematem tych warsztatów będzie tłumaczenie tekstu generatywnego jako procesu obligującego do pełnego zaangażowania w język i kod. Każdy rodzaj tłumaczenia wymaga skupienia na tekście źródłowym, lecz kiedy taki tekst jest tekstem generatywnym, tłumacz musi wziąć również pod uwagę aspekty związane z platformą przekazu, sposobem, w jaki tworzony jest kod, i zasadami, zgodnie z którymi funkcjonuje. Wszystko to jest kluczowe dla utworów tego typu.

Tłumacze, którzy chcą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach Nicka Montforta swoje zgłoszenia przesyłają na adres: piotr.marecki@ha.art.pl.

3. Warsztaty remiksów polskiej poezji — „Litwo, gdzie jest Trynkiewicz?”

2 października 2014 r., czwartek, godz. 15.00
Prowadzenie: Mariusz Piskorski

„Litwo, gdzie jest Trynkiewicz?” to zestaw tonicznych przeróbek klasyków polskiej poezji przy użyciu podpowiedzi wyszukiwarek internetowych. W kluczowe miejsca wiersza, na początkach wersu lub po średniówce wstawia się, zamiast oryginału, zwroty zapytań wpisywanych przez miliony Polaków w okna internetowych wyszukiwarek. Powstały remiks to pouczające, zabawne, zaskakująco poetyckie i bardzo aktualne w treści zderzenie frazy oryginału ze zbiorową świadomością językową użytkowników Internetu.

Aby wziąć udział w warsztatach remiksowych należy przesłać zgłoszenie na adres mailowy: regina.bogacz@gmail.com.

4. Warsztaty kuratorskie — Stwórz media art show i zostań jego kuratorem

3 października 2014 r., piątek, godz. 15:00
Prowadzenie: Kathleen Inman Berens

Tematem spotkania będzie sztuka nowych mediów, która dostarcza czytelnikom i artystom społecznych okazji do realizacji nowych form sztuki. Warsztaty te przybliżą, w jaki sposób przygotować dowolnego rodzaju pokaz, począwszy od niewielkich instalacji, na dużych, międzynarodowych projektach wykorzystujących wiele stanowisk komputerowych i angażujących rzesze artystów skończywszy.
Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach kuratorskich z Kathleen Irman Berens powinny wysłać zgłoszenie na adres: redakcja@ha.art.pl.

Aby wziąć udział w warsztatach prowadzonych w czasie Festiwalu, trzeba najpóźniej do 30 września br. zgłosić swój udział na jeden z powyższych maili odpowiadających danemu spotkaniu.

Więcej informacji dotyczących Festiwalu znajdą Państwo na stronie internetowej Ha!art w zakładce Wydarzenia, jak również na portalu Facebook.