Najnowsze porady

W dziale Najnowsze porady znajdą Państwo wskazówki i odpowiedzi na pytania czytelników Poradnika Instytucji Kultury z zakresu finansów, działalności kulturalnej, podatków, prawa autorskiego, ochrony zabytków czy zamówień publicznych a także prawa pracy.

Brak faktury a koszty bilansowe

W 2023 r. instytucja kultury wpłaciła akredytację na podstawie zgłoszenia do konkursu tanecznego grupy działającej przy miejskim centrum kultury. W księgach rachunkowych ujęto tę wpłatę na koncie rozrachunkowym. Niestety, do tej pory nie otrzymano za nią faktury.
Czy taką wpłatę można ująć w kosztach i na jakiej podstawie?

Protokolant w obsłudze komisji w konkursie na dyrektora instytucji kultury

Czy podczas prac komisji konkursowej w konkursie na dyrektora instytucji kultury mogą uczestniczyć osoby niebędące członkami komisji, np. protokolant niebędący członkiem komisji? Czy obecność takiego protokolanta niebędącego członkiem komisji można uznać za obsługę komisji, o której mowa w art. 16 ust. 5b Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej)?

Kierownik biblioteki funkcjonującej w strukturze ośrodka kultury

Biblioteka działa w strukturze ośrodka kultury, więc nie jest samodzielną jednostką.
Czy w takiej bibliotece musi być kierownik biblioteki, nawet gdy nie ma innych pracowników?

Zamknięcie roku z zyskiem a środki na rachunku bankowym

Ubiegły rok muzeum zamknęło zyskiem. Na rachunku bankowym zgromadzono środki 10 000 zł. Zysk przeksięgowano na fundusz rezerwowy (konto 802 „Fundusz rezerwowy”).
Czy w 2024 r. instytucja kultury może wydatkować te środki na bieżące wydatki?

Odpowiedzialność kustosza za zbiory muzeum

Osoba zatrudniona na stanowisku inwentaryzatora/kustosza odmówiła przyjęcia odpowiedzialności za zbiory.
Kto w muzeum, oprócz dyrektora jednostki, odpowiada za zbiory?
Czy w razie kontroli inwentaryzator/kustosz merytorycznie ponosi odpowiedzialność za zbiory bez względu na odmowę jej przyjęcia?

Refaktura mediów

W budynku samorządowej instytucji kultury znajduje się kotłownia olejowa, z której odprowadzone są rozgałęzienia do ogrzewania przedszkola i biblioteki mieszczące się poza budynkiem instytucji kultury. Na podstawie porozumienia eksploatacja kotłowni oraz zamawianie i przyjmowanie paliwa leży po stronie zakładu komunalnego, który od 2020 r. wystawia fakturę dla instytucji kultury za zużycie oleju we wszystkich trzech jednostkach (nie ma podliczników, które pozwalałyby ustalić ilość zużycia oleju opałowego przez każdą jednostkę). Między samorządową instytucja kultury a biblioteką i przedszkolem zostało zawarte porozumienie o podziale paliwa w wymiarze ⅓ zużycia ogólnego.
Czy w takiej sytuacji prawidłowe jest refakturowanie zakupu paliwa przez samorządową instytucję kultury?

Opiniowanie zmian w regulaminie organizacyjnym

Czy zmiana (dodanie stanowiska) w regulaminie organizacyjnym powiatowego domu kultury musi być przedstawiona na sesji rady powiatu czy wystarczy opinia zarządu na jej temat?

Niewykorzystana dotacja podmiotowa

W bibliotece ze względu na niezrealizowanie projektu pod koniec 2023 r. pozostały środki pieniężne z dotacji podmiotowej. Wynik finansowy instytucji był więc dodatni.
Czy niewykorzystane środki pozostałe z dotacji z poprzedniego roku można wprowadzić do planu finansowego na następny rok (po stronie przychodów i jednocześnie kosztów), czy też trzeba je zwrócić do organizatora?

Błędnie księgowana amortyzacja

Od 2022 r. w instytucji kultury funkcjonuje konto „Fundusz środków trwałych”. Na podstawie dokumentu PK (polecenie księgowania) dokonano zapisu dotyczącego amortyzacji:

  • 401-11 „Amortyzacja środków trwałych” / 070 „Umorzenie środków trwałych”,
  • 800-50 „Fundusz środków trwałych” / 760-11 „Pozostałe przychody operacyjne — środki trwałe amortyzowane stopniowo”.

W 2022 r. po zaksięgowaniu amortyzacji na koncie 800-50 „Fundusz środków trwałych” powstało saldo po stronie Wn, ale, biorąc pod uwagę ogólnie konto 800, saldo powstało po stronie Ma, więc nie wzbudziło większych wątpliwości. Wprowadzając amortyzację dokumentem PK za 2023 r., będzie miała miejsce taka sama sytuacja jak w 2022 r.
W jaki sposób dokonać korekty i prawidłowo zaksięgować amortyzację za 2023 r.?

Współpraca instytucji kultury ze stowarzyszeniem przy realizacji wydarzenia kulturalnego

Dom kultury chce zawrzeć umowę o współpracy ze stowarzyszeniem w celu realizacji wydarzenia kulturalnego. W ramach umowy dom kultury przekaże stowarzyszeniu w formie przelewu określoną kwotę środków pieniężnych na pokrycie kosztów ściśle związanych z organizacją tego wydarzenia. Środki te byłyby jednocześnie wkładem własnym stowarzyszenia wymaganym w związku z pozyskaną dotacją na jego organizację.
Czy dom kultury może współpracować ze stowarzyszeniem przy organizacji wydarzeń kulturalnych w takiej formule?