Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by jeszcze raz przeżyć niesamowite przygodny bohaterów ukazanych na kartach książek. 6 września br. odbędzie się trzecia edycja tej zainaugurowanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego inicjatywy. Tego jednego wrześniowego dnia w dużych miastach, małych miasteczkach i maleńkich wsiach można posłuchać dzieł wybitnych polskich pisarzy. Tym razem w całej Polsce odbędzie się wspólne czytanie cyklu powieści historycznych Henryka Sienkiewicza.

Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurowała lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas drugiej odsłony akcji czytano natomiast dzieła Aleksandra Fredry.

W Warszawie publiczne czytanie wybitnego dzieła Sienkiewicza rozpocznie się o godzinie 12.00 w Ogrodzie Saskiem, z udziałem inicjatora projektu — Prezydenta RP. Znani polscy aktorzy akapit po akapicie odczytają drugą z powieści tworzących Trylogię czyli, „Potop”. Dzieło to pierwotnie wydane było w odcinkach w krakowskim dzienniku Czas. Głównym bohaterem powieści jest pułkownik wojsk litewskich I Rzeczpospolitej, Andrzej Kmicic. To jego losy czytelnik śledzi przez cały czas trwania akcji „Potopu”. Pobocznym wątkiem dzieła jest miłość między głównym bohaterem a Aleksandrą Billewiczówną.

Nadrzędnym celem akcji Narodowe Czytanie jest popularyzowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej kultury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. To jedyna taka okazja, by raz w roku wspólnie przeczytać i posłuchać wybitnych polskich dzieł literackich.

Więcej informacji dotyczących akcji Narodowe Czytanie znajduje się na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.