Rusza V edycja „Wierszy w metrze”. Nadrzędnym celem tej inicjatywy jest spopularyzowanie twórczości europejskich poetów oraz umożliwienie wszystkim mieszkańcom obcowania z poezją. Inicjatywa ta po czteroletniej przerwie powraca do stolicy. Organizatorem tegorocznej edycji jest warszawski oddział European Union National Institutes for Culture. Projekt finansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Pierwowzorem pomysłu umieszczania poezji w metrze jest cykliczny projekt o nazwie „Poems on the Underground”, który od 1986 r. odbywa się w Londynie. Inicjatywa ta dotarła do Polski dopiero w 2008 r. dzięki Instytutowi Książki oraz British Council w Warszawie, którzy wspólnymi siłami przenieśli ją na nasz grunt. Podobne kampanie prowadzone są lub były także m.in. w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Brukseli, Stuttgarcie i Moskwie.

W tegorocznej edycji prezentowane wiersze pochodzą z 20 krajów Europy. Nie zabraknie także oczywiście poezji polskiej. O tym, jakie wiersze zostaną umieszczone w przestrzeni miejskiej, zadecydowały instytucje kultury, które zrzeszone są w EUNIC Warszawa, a także m.in. Fundacja im. Wisławy Szymborskiej oraz kapituła konkursu Europejski Poeta Wolności.

Przez cztery tygodnie w wagonach metra na specjalnych dwustronnych naklejkach na szybach pociągu, a także na ekranach znajdujących się na stacjach metra, w wagonach i autobusach będą prezentowane fragmenty wierszy. Dodatkowo zostaną wydrukowane również na pocztówkach rozdawanych w warszawskich kawiarniach i instytucjach kultury.

Szczegółowe informacje dotyczące V edycji Wiersze w metrze znajdują się na stronie internetowej inicjatywy Wiersze w metrze. Na stronie tej można przeczytać nie tylko wiersze zamieszczane w metrze, ale również biogramy poetów i tłumaczy.