Trwa kampania „Mała książka — wielki człowiek” mająca na celu promocję czytelnictwa wśród najmłodszych. W ramach akcji przygotowano publikację „Pierwsze wiersze dla…”. Inicjatywę realizuje Instytut Książki przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Książka „Pierwsze wiersze dla…” otrzymała także Patronat Honorowy Rzecznika Praw Dziecka.

Kampania prowadzona jest m.in. w radiu, telewizji, w mediach społecznościowych oraz w ramach eventów organizowanych w okresie przedświątecznym. Stanowi ona część realizowanych przez Instytut Książki działań mających na celu promocję czytelnictwa, zaplanowanych na 2017 r., takich jak Czytaj PL i Upoluj swoją książkę.

„Pierwsze wiersze dla…” to nietypowa pozycja, którą rodzice otrzymają na oddziałach położniczych szpitali w całej Polsce. Z dołączonej do niej broszury pt. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” dowiedzą się oni o najważniejszych korzyściach płynących z czytania dziecku w każdym wieku.

Książka ma zachęcić rodziców do czytania swoim pociechom na każdym etapie rozwoju, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ich życia. Znalazły się w niej utwory dla dzieci najpopularniejszych polskich poetów takich jak: Anna Kamieńska, Wanda Chotomska, Danuta Wawiłow, Ludwik Jerzy Kern, Ewa Szelburg-Zarembina, Jan Brzechwa, a także Julian Tuwim, Joanna Papuzińska czy Józef Czechowicz.

Uwagę przyciągają przygotowane w technice wyszywankowej ilustracje autorstwa Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka. Okładka przygotowana została w dwóch wersjach — dla dziewczynki i dla chłopca.

Nadrzędnym celem akcji jest ukazanie jak dobrze dobrane książki rozwijają umysł i emocje dziecka, kształtują kompetencje językowe i zakorzeniają w kulturze, a jako pięknie zaprojektowane przedmioty umożliwiają pierwsze spotkanie ze sztuką. Przy wsparciu dorosłego literatura dziecięca staje się zatem przewodnikiem, pomagającym młodemu czytelnikowi odkrywać otaczający go świat, rozbudza jego wyobraźnię i inspiruje do twórczych praktyk.