Do 17 kwietnia br. trwają zapisy do VI edycji akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Do udziału w inicjatywie organizator zaprasza biblioteki, szkoły oraz instytucje.

Akcja „Żonkile” została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum POLIN z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Od tej pory w akcji wzięło udział ponad 2 500 wolontariuszy w samej Warszawie, którzy rozdali 300 000 papierowych kwiatów.

„Żonkile” to akcja społeczno-edukacyjna upamiętniająca powstanie w getcie warszawskim. Od kilku lat szkoły, biblioteki oraz inne instytucje działające w obszarze kultury i edukacji włączają się do akcji, organizując lokalne wydarzenia poświęcone tematyce powstania.

Co roku organizatorzy przygotowują materiały edukacyjne, które mogą pomóc w przygotowaniu i realizacji lokalnych wydarzeń. Biblioteki uczestniczące w akcji mogą wykorzystać: film o powstaniu w getcie warszawskim, polecaną literaturę, materiały graficzne, a także inspiracje dotyczące tego, jakie wydarzenia można zorganizować w ramach akcji.

Aby wziąć udział w inicjatywie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Wszystkie zgłoszone szkoły, biblioteki i instytucje otrzymają w drugiej połowie marca specjalne materiały edukacyjne, które pomogą przeprowadzić akcję Żonkile.

Szkoły z Warszawy mogą włączyć się do udziału w akcji na dwa sposoby. Mogą zorganizować działania na terenie szkoły lub zgłosić swoich uczniów do rozdawania papierowych żonkili na ulicach Warszawy. Uczniowie pod opieką nauczycieli będą wręczać przechodniom żonkile oraz informować o obchodzonej rocznicy. Przed akcją nauczyciele przejdą szkolenia, które pozwolą im przygotować uczniów. Zarówno miejsce rozdawania żonkili, jak i godziny zostaną uzgodnione z koordynatorem z Muzeum POLIN.

Akcja „Żonkile” została nagrodzona tytułem najlepszej kampanii społecznej 2016 r.