Do 10 czerwca br. można nadsyłać zgłoszenia do kolejnej edycji konkursu EMYA 2017, w której muzea ze Starego Kontynentu walczą o Europejską Nagrodę Muzealną. Organizatorem inicjatywy jest Europejskie Forum Muzeów. Laureata nagrody poznamy w maju przyszłego roku podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Paryżu.

Nagroda EMYA to prestiżowe wyróżnienie dla muzeów, które przyznawane jest od 1977 r. Celem tej inicjatywy jest wytypowanie najważniejszych i najciekawszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym. Bardzo ważne jest także zachęcenie muzeów do wprowadzania innowacji w swoich placówkach.

W konkursie mogę brać udział muzea, które zostały otwarte lub przeszły modernizację w ciągu ostatnich trzech lat.

Konkurs realizuje Europejskie Forum Muzeów — organizacja pozarządowa, której nadrzędnym celem jest rozwój muzeów w Europie. EMF działa pod auspicjami Rady Europy i realizuje także wiele projektów w obszarze kultury.

W poprzedniej edycji po raz pierwszy w historii konkursu nagrodę główną otrzymała polska placówka muzealna tj. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Do nagrody EMYA 2016 nominowano 49 muzeów europejskich, w tym aż trzy placówki z naszego kraju. Oprócz zwycięskiego POLIN były to Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Aby wziąć udział w tegorocznej edycji konkursu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (plik DOC). Więcej informacji dotyczących nagrody znaleźć można na oficjalnej stronie Europejskiego Forum Muzeów.