W lutym br. Senat Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę, ustanawiając rok 2015 rokiem wybitnego polskiego malarza, pisarza oraz autora m.in takich dzieł jak „Szewcy” czy „W małym dworku” Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz jego ojca malarza, architekta i twórcę stylu zakopiańskiego, Stanisława. Izba wyższa polskiego parlamentu swoją decyzję argumentowała tym, iż pragnie złożyć hołd dla ich twórczości oraz zaakcentować wpływ, jaki swoją działalnością Witkiewiczowie wywarli na kolejne pokolenia Polaków. Decyzja tę jednogłośnie poparło 73 senatorów. To pole do popisu dla wielu instytucji kultury.

Idąc za przykładem senatu, Rokiem Witkiewiczów ogłosiła także rok 2015 rada Zakopanego. Wybór ten jest tym bardziej znaczący i adekwatny, gdyż 24 lutego mija dokładnie 130 lat od urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza ps. Witkacy oraz 100 lat od śmierci jego ojca Stanisława.

Senacka uchwała ma na celu przede wszystkim podkreślenie znaczenia ich twórczości jako jednej z najważniejszych w dziejach Polski. Senat przypomniał także m.in. zasługi Stanisława Witkiewicza w stworzeniu stylu zakopiańskiego oraz wyraził uznanie dla jego malarstwa oraz działalności jako krytyka sztuki i pisarza. W uchwale można przeczytać iż „twórczość ta w wyjątkowy sposób przyczyniła się do zmian, jakie zaszły w polskim życiu kulturalnym na przełomie XIX i XX w.”.

W uchwale senatorowie dumą zwrócili również uwagę na „wybitność, wszechstronność i oryginalność twórczą” syna Stanisława, Stanisława Ignacego, który zdecydowanie wyprzedził swoje czasy. Senat z „uznaniem dostrzega, iż sztuka, filozofia, twórczość literacka i teorie estetyczne oraz biografia Witkacego pozostają niewyczerpanym źródłem inspiracji dla artystów posługujących się różnymi środkami wyrazu artystycznego — od teatru i performance’u, przez malarstwo, po fotografię”.

Rok Witkiewiczów w Zakopanem zainaugurowano 6 lutego w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba. W jej wnętrzach można obecnie oglądać wystawę „Litewskim szlakiem Witkiewiczów”. Kolejnym punktem obchodów, zaplanowanym przez Muzeum Tatrzańskie na maj, jest wystawa „Anioł i Syn”. Obok eksponowanych dzieł malarskich i fotograficznych, ważną część ekspozycji mają stanowić instalacje multimedialne.

Na połowę roku planowana jest także wystawa „Związki Witkiewiczów z Zakopanem”, na której zaprezentowane zostaną liczne zdjęcia, obrazy, rzeźby oraz pamiątki, ukazujące związki Witkiewiczów z wybitnymi zakopiańskimi rodzinami. Znaczną część eksponatów będą stanowiły dotychczas niepublikowane archiwalia.

Również Teatr im. St. I. Witkiewicza przygotowuje szereg wydarzeń w związku z Rokiem Witkiewiczów oraz z okazji 30-lecia swojego istnienia. W programie znajdą się m.in. „Metafizyka dwugłowego cielęcia”, „CCY-WITKAC-Y”, „Menażeria” wg „Juweniliów” St. I. Witkiewicza, Spektakl „OK-SZA” wg Witkacego na podstawie „Regulaminu Firmy Portretowej”, Spektakl „Ha!Sio(R) czyli Nie drażnić kota” oraz Spektakl „JOHN DOE” inspirowany dramatem Witkiewicza „Wariat i zakonnica”.