26 listopada w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się III edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Wolontariat w kulturze”. Organizatorami inicjatywy są Narodowe Centrum Kultury oraz Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, które w ramach konferencji przygotowały panele eksperckie, prezentacje dobrych praktyk, warsztaty oraz dyskusje z udziałem najlepszych ekspertów i praktyków z zakresu wolontariatu w Polsce. Wydarzenie objął honorowym patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inicjatywa „Wolontariat w kulturze” ma na celu pogłębienie wiedzy i wymianę doświadczeń między uczestnikami oraz poznanie dobrych praktyków z zakresu wolontariatu z różnych instytucji kultury z całej Polski.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną modelowe rozwiązania z zakresu wolontariatu. Uczestnicy wezmą udział w panelach dyskusyjnych, sesji stolikowej i warsztatach, które wzmocnią ich kompetencje w zakresie współpracy z wolontariuszami. Podczas wizyty studyjnej przedstawiciele Muzeum Narodowego w Warszawie pokażą, jak w praktyce wyglądają skutecznie prowadzone programy dotyczące wolontariatu.

Podczas już III edycji konferencji uczestnicy posłuchają o wolontariacie dla dziedzictwa, wolontariacie młodzieżowym oraz wolontariacie jako narzędziu kształcenia kadr kultury.

III Ogólnopolską Konferencję „Wolontariat w kulturze” rozpocznie oprowadzanie uczestników po wystawie czasowej „Krzycząc: Polska! Niepodległa 2018” tj. ekspozycji Muzeum Narodowego w Warszawie, upamiętniającej setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godzinie 10:00 konferencję zainaugurują wystąpienia dyrektorów instytucji organizujących wydarzenie: dr. Piotra Rypsona, p.o. dyrektora Muzeum Narodowego, prof. Rafała Wiśniewskiego, dyrektora Narodowego Centrum Kultury oraz Norberta Konarzewskiego, dyrektora programowego Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Podczas spotkania głos zabiorą również autorzy ośmiu najciekawszych dobrych praktyk z zakresu wolontariatu w kulturze. O swoich patentach na udane relacje z wolontariuszami opowiedzą eksperci z Muzeum Stutthof w Sztutowie, Stowarzyszenia Promocji Dziedzictwa „Kasztelania Ostrowska”, Wadowickiego Centrum Kultury, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Stowarzyszenia Dzieciom i Młodzieży „Wędka”, Dzielnicowego Domu Kultury Węglin w Lublinie oraz Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie”.

W kolejnej części konferencji eksperci będą rozmawiać równolegle o trzech obszarach wolontariatu: wolontariacie dla dziedzictwa, wolontariacie dla młodzieży oraz wolontariacie jako kształceniu kadr. Panele dyskusyjne uzupełnią następnie warsztaty, wizyta studyjna oraz zwiedzanie Muzeum Narodowego z wolontariuszami, którzy opowiedzą o realizowanych przez siebie projektach.