Już w najbliższy poniedziałek, 4 grudnia br., startuje Godzina Kodowania — globalna akcja, której nadrzędnym celem jest zachęcanie do rozpoczęcia przygody z programowaniem. Wydarzenie organizowane jest w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej. Akcja potrwa do 10 grudnia 2017 r.
Godzina Kodowania jest inicjatywą edukacyjną adresowaną do uczniów, nauczycieli i wszystkich osób z całego świata, które chcą zacząć przygodę z kodowaniem. Można w niej uczestniczyć z dowolnego urządzenia i miejsca, w którym jest dostęp do Internetu, na lekcjach i zajęciach w szkole, jak i poza szkołą, indywidualnie lub w grupie. W akcję co roku zaangażowane są miliony osób ze 180 krajów, a do udziału w niej zachęcał m.in. Barack Obama, Bill Gates czy Mark Zuckerberg.
Pierwotnie, nadrzędnym celem inicjatywy było przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek w postaci gier i zabaw. Łamigłówki udostępniane w ramach Godziny Kodowania są wprowadzeniem do programowania, a inne aktywności oferowane przez tę inicjatywę mogą służyć do dalszego rozwijania umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań. W Polsce od września 2017 r. programowanie zostało włączone do przedmiotu informatyka, którym są objęci wszyscy uczniowie od pierwszej do ostatniej klasy w szkole.
Co roku partnerzy akcji tworzą dedykowane kampanii bezpłatne zasoby w formie gier — samouczków. Biblioteka tych zasobów jest już pokaźna, a nauka w oparciu o nie może być atrakcyjna dla uczestników. Towarzyszą jej bowiem znane i lubiane postaci z bajek i filmów.
Do akcji można włączyć się na wiele sposobów, np. organizując specjalne wydarzenie w bibliotece lub prowadząc lekcję informatyki w szkole. O akcji można również poinformować w przestrzeni swojej instytucji i udostępnić jej użytkownikom komputer z dostępem do zasobów w serwisie Code.org.
W ramach akcji można zorganizować zajęcia z „Minecraftem” w oparciu o jeden z trzech zasobów przygotowanych na tę okazję przez firmę Microsoft, partnera projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Programowanie ze Steve’em i Alex może przypaść do gustu uczniom szkół podstawowych i gimnazjalistom. W zależności od wieku i zainteresowań uczestników, mogą oni uczyć się kodowania również z Anną i Elzą z „Krainy lodu”, BB-8 i R2-D2 ze „Star Wars” czy Red Birdem z „Angry Birds”.
Aby wziąć udział w Tygodniu Kodowania, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Godzina Kodowania.