9 i 10 oraz 16 i 17 wrześnie br. odbędzie się 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku impreza wystartuje pod hasłem „krajobraz dziedzictwa — dziedzictwo krajobrazu” w ramach kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta” Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach EDD jest bezpłatny. W ramach inicjatywy 4 września br. odbędzie się także konferencja prasowa.
Europejskie Dni Dziedzictwa to inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Pierwsza edycja EDD odbyła się w Polsce w 1993 r. W ramach EDD od ponad 20 lat w całej Polsce odbywają się wydarzenia specjalne, imprezy plenerowe, koncerty czy wystawy, a właściciele zabytków udostępniają szerokiej publiczności miejsca na co dzień niedostępne. Europejskie Dni Dziedzictwa to także okazja do bliższego poznawania lokalnego dziedzictwa. W tej edycji szczególny nacisk kładzie się na związki krajobrazu i dziedzictwa. Poprzez imprezy edukacyjne organizator chce pokazać uczestnikom, jak ważne jest dziedzictwo dla ich tożsamości oraz jak wpływa ma ono na otaczający nas krajobraz kulturowy.
W ramach EDD odbędzie się m.in. wystawa „Elektrociepłownia Garbary. Dokument potencjalny” oraz pokazy filmu „Krajobraz mojego miasta”.
4 września o godzinie 13:00 w Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich odbędzie się także konferencja prasowa poświęcona 25. Europejskim Dniom Dziedzictwa.
W konferencji udział weźmie prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Generalny Konserwator Zabytków; Robert Mirzyński, dyrektor Bramy Poznania — miejsca tegorocznej ogólnopolskiej inauguracji; prof. Małgorzata Rozbicka — dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Bartosz Skaldawski, zastępca dyrektora NID.