Wystartował projekt „ArtSherlock” bazujący na mobilnej aplikacji, która ma za zadanie zidentyfikować utracone dzieła sztuki. Dzięki specjalnie przygotowanej aplikacji rozpoznanie takiego dzieła będzie możliwe w zaledwie kilku sekund za pomocą telefonu komórkowego czy tabletu.

Pomysłodawcą inicjatywy jest Fundacja Communi Hereditate. Projekt realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sfinansowany przez Fundację Kronenberga.

Dzięki „ArtSherlock” można automatyczne rozpoznać obiekt na podstawie fotografii wykonanej za pomocą urządzenia mobilnego.

Aplikacja przeznaczona jest na smartfony i tablety wyposażone w systemy operacyjne: iOS, Android, Windows Phone,BB7 oraz BB10.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 r. gromadzi dane dotyczące dóbr kultury utraconych w czasie II wojny światowej. Rejestr ten zawiera około 63 000 pozycji i dostępny jest na stronie internetowej Dzieła Utracone.

Wśród zaginionych z Polski dzieł są obrazy polskich i zagranicznych twórców, m.in. dzieła Rafaela, Rubensa, Rembrandta, Dürera, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki i Stanisława Wyspiańskiego.