Do 19 listopada br. trwa nabór zgłoszeń muzyków do European Union Youth Orchestra 2019. W Polsce przesłuchania kandydatów organizuje Departament Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej.

European Union Youth Orchestra została powołana do życia przez Lionela i Joy Bryer w 1976 r. i ma na celu promocję utalentowanych instrumentalistów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej w wieku od 16 do 26 lat.

Uczestnictwo w projektach EUYO jest dla młodych muzyków szansą na kontakt z wybitnymi artystami i znakomitą praktyką gry w orkiestrze, która dorównuje poziomem wykonawczym, najlepszym zespołom o wieloletniej tradycji. Wybór do składu orkiestry przeprowadzany jest przez kierownictwo EUYO w poszczególnych państwach Europy. Przesłuchania kandydatów z Polski odbędą się 8 i 9 grudnia 2018 r. w siedzibach Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie.

Co roku EUYO odbywa światowe tournée pod batutą najwybitniejszych dyrygentów. Z zespołem pracowali m.in. Leonard Bernstein, Herbert von Karajan i Claudio Abbado. Orkiestra towarzyszyła wielu artystom światowej sławy. Grali z nią m.in. Martha Argerich, Barbara Hendricks, Nigel Kennedy, Anne-Sophie Mutter, lord Yehudi Menuhin, Jessey Norman, Murray Perahia, Maurizio Pollini.