Od 21 do 27 października br. w Pałacu Czeczotka w Krakowie odbędzie się X edycja międzynarodowego festiwalu literackiego „Conrad Festival”. W ramach inicjatywy na fanów literatury czeka m.in. wydarzenie towarzyszące „Conrad w księgarniach 2019”.

Program księgarski Festiwalu Conrada „Conrad w księgarniach 2019” wpisuje się w długofalową strategię wspierania niezależnego księgarstwa realizowaną przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

W tym roku „Conrad Festival” po raz kolejny nawiązał szeroką współpracę z krakowskimi księgarzami, którzy przygotowali własne propozycje wydarzeń włączonych do programu towarzyszącego. W ciągu sześciu dni w dziewięciu księgarniach odbędą się m.in. spotkania, dyskusje czy prezentacje.

Projekt „Conrad w księgarniach 2019” otworzy pokaz kina grawitacyjnego w Antykwariacie Abecadło 21 października o godz. 18:30. Dzień później w Księgarni Karakter o godz. 18:00 odbędzie się prezentacja najnowszej literatury japońskiej wydawanej przez oficynę Tajfuny, a o godz. 20:30 w Księgarni LOKATOR odbędzie się spotkanie z Janem Gondowiczem, jednym z tłumaczy „Słownika miejsc wyobrażonych” Alberto Manguela i Gianniego Guadalupiego.

W środę, 23 października o godz. 18:00 w księgarni podróżniczej Bonobo uczestnicy wydarzenia porozmawiają o kondycji magazynów literackich w Polsce z przedstawicielami redakcji pisma „Non/fiction”.

W czwartek zrobi się intensywnie. Osoby biorące udział w inicjatywie będą miały do wyboru m.in. czytanie książek Dominiki Słowik w Księgarni Pod Globusem o godz. 17:00, dyskusję o granicach literatury dziecięcej z Agnieszką Wolny-Hamkało i Szymonem Kloską w Głównej Księgarni Naukowej o godz. 18:00 oraz spotkanie wokół książki „Na marne” poświęcone redystrybucji jedzenia z udziałem jej autorki Marty Sapały oraz Magdaleny Wrony z Foodsharing Kraków w Spółdzielni Ogniwo.

25 października, w piątek o godzinie 17:00 pod hasłem „Czy Instagram promuje czytanie?” odbędzie się debata wydawców i blogerów w Księgarni Pod Globusem. Tego samego dnia o 18:00 w księgarni De Revolutionibus o swojej nowej książce „Nie zdążę” poświęconej kryzysowi komunikacji publicznej w Polsce po 1989 r. opowie Olga Gitkiewicz.

Program księgarski „Conrad w księgarniach 2019” zakończy się spotkaniem z autorką projektu i książki „Wędrowny zakład fotograficzny” Agnieszką Pajączkowską. Rozmowa odbędzie się w Cafe NOWA Księgarnia w niedzielę, 27 października, o godzinie 16:00.