Do 3 listopada br. trwa nabór zgłoszeń do kolejnej edycji projektu CELA, międzynarodowego programu rozwoju talentów. W ramach inicjatywy trzydzieścioro pisarzy i osiemdziesięcioro tłumaczy z dziesięciu krajów europejskich będzie miało okazję rozwijać swoje umiejętności literackie i promować swoją twórczość za granicą. Organizatorem projektu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Inicjatywa finansowana jest przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa.

CELA to międzynarodowy, czteroletni program realizowany w latach 2019–2023, który oferuje początkującym autorom możliwość spotkania twórców z innych krajów europejskich, wzięcia udziału w kursach edukacyjnych, skonsultowania swojej pracy z mentorami i zaprezentowania jej wydawcom i agentom literackim na światowych festiwalach.

W kontynuację projektu CELA zaangażowanych jest jedenaście organizacji z dziesięciu krajów — Belgii, Czech, Hiszpanii, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowenii oraz Włoch.

W ramach inicjatywy w Polsce wyłonionych zostanie troje pisarzy i dziewięcioro tłumaczy na język polski, tworzących polską reprezentację w tej edycji programu.

Próbka tekstu zgłoszona przez autora w ramach naboru, a także wszystkie kolejne przygotowywane podczas kursów i rezydencji zostaną w trakcie projektu przetłumaczone na osiem języków europejskich przez rekrutowanych w trakcie naboru tłumaczy. Są to język włoski, hiszpański, serbski, portugalski, czeski, słoweński, rumuński i holenderski. Będą mogli również brać udział w szkoleniach za granicą i konsultować swoje przekłady z mentorami zagranicznymi i doświadczonymi polskimi tłumaczami i tłumaczkami.

Szczegóły dotyczące projektu znajdują się na oficjalnej stronie projektu CELA.