Do 30 czerwca br. trwa nabór do II edycji programu edukacyjnego dla młodzieży MĄDRZY CYFROWI. Organizatorem inicjatywy jest Fundacja „ABCXXI — Cała Polska czyta dzieciom” przy wsparciu Google.org. Udział w projekcie jest bezpłatny.

MĄDRZY CYFROWI to program łączący edukację moralną i rozwijanie postaw odpowiedzialności społecznej uczniów z podnoszeniem ich kompetencji cyfrowych. Ma on również z zadanie nauczyć jak kierować się wartościami moralnymi w świecie online i offline, oraz jak zmieniać świat na lepsze, realizując projekty społeczne z zastosowaniem wartości i nowych technologii.

Inicjatywa MC skierowany jest do szkół podstawowych, bibliotek, ośrodków kultury. Warsztaty można realizować w trybie 12 spotkań po 1,5 godziny zegarowej każde. Alternatywą jest tryb 5-dniowych 5-godzinnych zajęć lub system mieszany.

Podczas zajęć warsztatowych młodzież zostanie wprowadzona w świat wartości takich jak: szacunek, uczciwość, mądrość oraz odwaga cywilna. Uczniowie w kreatywny sposób będą poznawać wartości, dyskutować o nich, a także uczyć się podczas ćwiczeń praktycznych ich rozpoznawania i nazywania, tak by w codziennym życiu umiejętnie je okazywać i nimi się kierować. Jednocześnie podczas zajęć uczestnicy będą rozwijać umiejętności cyfrowe, ucząc się tworzenia oraz obrabiania grafik i zdjęć, podstaw montażu trójwymiarowego wideo, narzędzi do pracy w chmurze, czy zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu.

Do prowadzenia zajęć z młodzieżą w pełni przygotuje opiekunów kurs e-learningowy z dokładnymi scenariuszami zajęć.

Aby wziąć udział w inicjatywie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie projektu Mądrzy Cyfrowi.

W I edycji programu wzięło w nim udział 2000 uczniów z 200 placówek z całego kraju.