Do 31 października br. trwa nabór zgłoszeń w konkursie polegającym na zaprojektowaniu przedmiotu użytkowego z wykorzystaniem dostępnych grafik. Inicjatywa odbywa się w ramach akcji Uwolnij Pegaza. Organizatorem konkursu jest Międzynarodowe Centrum Kultury, koordynator Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Najlepszy projekt zostanie wyprodukowany i zaprezentowany na oficjalniej gali rozdania nagród, która odbędzie się 17 listopada br.

Akcja Uwolnij Pegaza to przedsięwzięcie polegające na udostępnieniu do powszechnego użytku oficjalnych grafik Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Pegaz i pięć postaci to identyfikacja wizualna ERDK 2018, zaprojektowana przez Krzysztofa Radoszka. Postaci łączą w sobie tradycję i nowoczesność w myśl hasła „Dziedzictwo. Tu przeszłość spotyka się z przyszłością”.

Celem akcji jest wzbudzenie zainteresowania dziedzictwem kulturowym wśród szerszej publiczności, a także promowanie dziedzictwa kulturowego jako inspiracji dla współczesnej kreatywności i innowacyjności.

Aby wziąć udział w konkursie, należy pobrać jedną z dostępnych grafik i z jej wykorzystaniem zaprojektować dowolny przedmiot użytkowy. Może to być kalendarz, bluza lub inny gadżet, na którym grafika będzie wyglądała wyjątkowo. Koszty produkcji jednego unikatowego egzemplarza nie mogą wynieść więcej niż 1000 zł brutto.

Konkurs jest skierowany do wszystkich chętnych osób, które chciałyby spróbować swoich sił w projektowaniu. Nie wymagany jest profil projektanta ani status studenta lub absolwenta kierunków projektowych i artystycznych.

Zgłoszenie zawierające projekt gadżetu oraz imię i nazwisko autora należy wysłać drogą mailową na adres pegaz@mck.krakow.pl.

Pulę nagród w konkursie stanowią zestawy gadżetów ERDK 2018, wybrana publikacja Międzynarodowego Centrum Kultury z lat 2015–2018 oraz:

  • dla III i II miejsca — wystawienie pracy w formie ilustracji na wystawie pokonkursowej w siedzibie organizatora konkursu;
  • dla I miejsca natomiast — możliwość realizacji gadżetu na podstawie zwycięskiego projektu do 31 grudnia 2018 r.