Do 31 października br. trwa nabór zgłoszeń do międzynarodowej Nagrody Literackiej Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Na laureatów inicjatywy czekają gratyfikacje finansowe oraz zaproszenie do Londynu na ceremonię wręczenia nagród.

Nagroda przyznawana jest przetłumaczonym na język angielski dziełom literatury pięknej pisanym w oryginale w jedynym z języków państw należących do EBRD i opublikowanym przez wydawców z Wielkiej Brytanii.

Nagroda literacka została pomyślana jako flagowy projekt kulturalny EBRD, podkreślający różnorodność i kreatywność państw należących do EBRD. Ma za zadanie także docenić talent i istotną rolę tłumaczy.

Na laureatów konkursu czekają nagrody. Pierwsza nagroda wynosi 20 000 euro i zostanie po równo podzielona między autora i jego tłumacza. Pozostali finaliści: autorzy i tłumacze otrzymają po 1000 euro. Wszyscy zwycięzcy zostaną zaproszeni do Londynu na ceremonię wręczenia nagród w kwietniu 2018 r.

Na początku 2018 roku jury ogłosi listę pięciu książek. Następnie zostaną podane nazwiska trzech finalistów. Wszyscy trzej finaliści i ich tłumacze zostaną zaproszeni w kwietniu do Londynu, aby wziąć udział w ceremonii wręczenia nagród oraz w Londyńskich Targach Książki.

Aby wziąć udział w konkursie, należy spełnić m.in. kilka kryteriów. Po pierwsze, prace muszą być przetłumaczone na język angielski i mogą je złożyć jedynie wydawcy z Wielkiej Brytanii z brytyjskim ISBN. Kolejnym kryterium jest to, że prace po raz pierwszy muszą być opublikowane między 1 października 2016 r. a 30 września 2017 r. Autor utworu musi żyć w momencie jego złożenia. Do aplikacji należy dołączyć oświadczenie zawierające datę publikacji, adres e-mail i adres kontaktowy, a także numer telefonu wydawcy. Zgłoszenie powinno zawierać również biografię autora pracy oraz tłumacza. Do zgłoszenia należy dołączyć pięć egzemplarzy książki.