Do 31 stycznia br. trwa nabór książek w ramach V edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureat inicjatywy otrzyma 40 000 zł. Organizatorem nagrody jest Muzeum Witolda Gombrowicza oraz prezydent miasta Radomia.

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowiła Rada Miejska w Radomiu. Książki do konkursu mogą zgłaszać wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne a także członkowie kapituły.

Wyróżnienie przyznawane jest za pierwszą lub drugą książkę autora napisaną prozą artystyczną i wydaną w 2019 r.

W czerwcu 2020 r. kapituła wybierze i ogłosi pięcioro nominowanych. Rozstrzygnięcie nastąpi we wrześniu 2020 r. Laureata wybierze kapituła pod przewodnictwem krytyka i historyka literatury, znawcy twórczości Gombrowicza prof. Jerzego Jarzębskiego.

Do wszystkich dotychczasowych edycji zgłoszono ponad 300 książek. W ubiegłym roku główną nagrodę otrzymała Olga Hund za „Psy ras drobnych”. W pierwszej edycji kapituła wskazała dwoje laureatów: Weronikę Murek za „Uprawa roślin południowych metodą Miczurinai” i Macieja Hena za „Solfatara” w drugiej edycji wybrano Annę Cieplak za „Ma być czysto”, zaś w trzeciej Marcina Wichę za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

Zgłoszenia do inicjatywy, wraz z o ośmioma egzemplarzami książki, należy przesyłać na adres: Muzeum Witolda Gombrowicza ul. W. Gombrowicza 1, 26-660 Wsola, 26-660, z dopiskiem: Nagroda.