Do 26 lipca br. trwa nabór książek w konkursie o Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Inicjatywa jest kontynuacją powstałej w 2009 roku nagrody na najlepszą książkę poświęconą historii Polski po 1918 roku. Fundatorem nagrody jest m.st. Warszawa, a organizatorami konkursu Dom Spotkań Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Na laureata konkursu czeka gratyfikacja finansowa.

Nagroda im. Kazimierza Moczarskiego jest hołdem dla historyków zajmujących się najnowszą historią Polski oraz upamiętnia postać Kazimierza Moczarskiego, patrona nagrody, autora książki „Rozmowy z katem”. Inicjatywa jest także ważnym elementem edukacji historycznej, promuje najbardziej wartościowe publikacje i najlepszych autorów.

Do konkursu można zgłaszać autorskie prace historyczne tj. pierwsze polskie wydania książek polskich autorów oraz pierwsze polskie wydania przekładów autorów zagranicznych, a także dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. Książki zgłaszane do nagrody muszą być opublikowane w 2018 roku.

Na laureata czeka gratyfikacja finansowa w wysokości 50 000 złotych oraz statuetka „Temperówka” Kazimierza Moczarskiego. Wręczenie nagrody odbędzie się w trakcie uroczystej gali w okolicach 11 listopada w siedzibie Biblioteki Narodowej.

Aby wziąć udział w inicjatywie należy przesłać trzy egzemplarze zgłaszanej książki na adres: Dom Spotkań z Historią, sekretariat, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, z dopiskiem „Nagroda Moczarskiego”.