Do połowy 2019 r. na oddziałach położniczych w całym kraju zostanie rozdanych 360 000 książek z wierszami dla dzieci. Akcja jest częścią kampanii społecznej „Mała książka — wielki człowiek” i została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Inicjatywa ma zachęcać dzieci do czytania od pierwszych miesięcy życia.

W ramach akcji pilotażowej już w grudniu 2017 r. do 360 szpitali trafiło 100 000 książek dla najmłodszych. Do pięknie zilustrowanych wierszy dołączona jest specjalna broszura przedstawiająca korzyści płynące z czytania dzieciom na różnych etapach ich życia. Taki pakiet czytelniczy rodzice otrzymują za darmo. W tym roku Instytut Książki przygotował aż 360 000 książek dla najmłodszych.

W zestawie Instytutu Książki znalazły się utwory m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Joanny Papuzińskiej czy Ludwika Jerzego Kerna.

Kampania społeczna „Mała książka — wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych.