Pytanie

Czy w instytucji kultury można utworzyć stanowisko zastępcy kierownika działu, a jeśli tak, to czy trzeba ustanowić zastępców we wszystkich działach (dyrektor instytucji planował wyznaczyć zastępcę tylko w największym dziale)?
Czy zastępcy kierownika działu należałby się dodatek funkcyjny?

Tak, nie ma przeszkód prawnych, aby w instytucji kultury było utworzone stanowisko zastępcy kierownika działu, a osobie pełniącej tę funkcję powinien być przyznany dodatek funkcyjny.

Wyjaśnienie

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że obecnie nie ma przepisów ustawy lub rozporządzenia, które wprowadzałyby katalog stanowisk pracy w instytucji kultury.

Dyrektor instytucji jako osoba nią zarządzająca ustala, na jakich stanowiskach pracy będzie zatrudniać pracowników instytucji kultury (art. 17 Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, dalej: ustawa o działalności kulturalnej).

Jeśli jest taka potrzeba, kierownicy działów mogą mieć swoich zastępców.

Dyrektor instytucji kultury może zdecydować, czy zastępcę ma każdy kierownik działu, czy tylko niektórzy z nich albo nawet wyłącznie jeden, jeśli w instytucji jest na przykład tylko jeden bardzo duży dział.

Z prawnego punktu widzenia nie ma jednak znaczenia, ile osób zatrudnionych jest w danym dziale ani jakie są ich obowiązki ani nawet jaki jest zakres odpowiedzialności kierownika działu.

Ze względu na to, że dyrektor odpowiada za zarządzanie instytucją kultury i kwestie organizacyjne są wyłącznie w jego kompetencji, może zdecydować o tym, żeby nawet dwuosobowy dział miał kierownika i zastępcę.

Osobie pełniącej funkcje kierownicze przysługuje dodatek funkcyjny (art. 31 ust. 1 ustawy o działalności kulturalnej).

Określenie, które stanowiska w zakładzie pracy mają status kierowniczych, należy do pracodawcy. Niewątpliwie status kierowniczy przysługuje kierownikom działów, a także innych komórek organizacyjnych, jeśli kierują zespołem osób, zarządzają mieniem lub ich zakres obowiązków wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Dlatego dodatek funkcyjny przyznawany jest również na przykład kierownikom sekcji czy pracowni.

Jeżeli w instytucji kultury ustanowiono stanowisko zastępcy kierownika działu, to osobie tej powinien być przyznany dodatek funkcyjny. Ocena, w jakiej wysokości, zależy od pracodawcy.

Podstawa prawna

Ustawa z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jedn. Dz.U. z 24 stycznia 2024 r. poz. 87)