Pytanie

Ośrodek kultury otrzymał od organu prowadzącego dodatek dla podmiotów niebędących gospodarstwami z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła.
Czy dodatek węglowy wypłacony instytucji kultury zwiększa jej plan finansowy, czy też traktowany jest jako pomniejszenie kosztów bieżącej działalności i nie wpływa na zwiększenie planu?
Na jakie konto należy zaksięgować ten przelew i z jaką klasyfikacją?

Dodatek węglowy to wsparcie w pokryciu kosztów, ale nie jest ich pomniejszeniem.

Wyjaśnienie

Instytucja kultury, kupując węgiel, musi ponieść koszty, które zaksięguje w pełnej wysokości, zgodnie z fakturą otrzymaną od sprzedawcy. Dofinansowanie jest pozostałym przychodem operacyjnym, pomimo tego, że zostanie spożytkowane na pokrycie kosztów operacyjnych.

W rachunku zysków i strat można je ująć w części A „Przychody ze sprzedaży”, aby wynik na działalności operacyjnej nie był rozbieżny z wynikiem na pozostałej działalności. Jednak jego prezentacja zależy tylko od zapisów polityki rachunkowości instytucji kultury (art. 10 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości). Natomiast jego ujęcie trzeba opisać w dodatkowych informacjach do sprawozdania finansowego.

Dodatek węglowy jest przychodem, a zatem zwiększa plan finansowy po stronie przychodów. Zakup węgla jest kosztem instytucji kultury, a więc w pozycji kosztów trzeba ująć wartość tego zakupu. Jeśli zatem instytucja kultury otrzyma dodatek węglowy i zakupi węgiel, to może wystąpić sytuacja, gdy zarówno przychody, jak i koszty ulegną zwiększeniu w planie finansowym.

Pozostałe przychody dotyczą nieodpłatnego otrzymania, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycia lub wytworzenia środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych.

Wpływ dodatku węglowego można ująć w księgach rachunkowych zapisem:

  • Wn 130 „Rachunek bankowy”,
  • Ma 760 „Pozostałe przychody operacyjne” (analitycznie: „Dodatek węglowy”) lub
  • Ma 730 „Inne przychody” (analitycznie: „Dodatek węglowy”).

Przypominam, że instytucja kultury nie ma obowiązku stosowania klasyfikacji budżetowej (bo rozumiem, że o taką chodzi w pytaniu). Natomiast jeśli ją stosuje, to powinna ją uzgodnić z organizatorem, aby nie popełnić błędu.

Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej opublikowało informację dotyczącą klasyfikacji budżetowej dodatku węglowego, z której wynika, że po stronie dochodowej klasyfikuje się ten dodatek w paragrafie 218 „Środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19”, a po stronie wydatkowej w paragrafie 311 „Świadczenia społeczne”.

Podstawa prawna

Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz.U. z 16 stycznia 2023 r. poz. 120)