Instytucja kultury realizuje projekt inwestycyjny współfinansowany ze środków unijnych. W jaki sposób księgować dotacje na inwestycje otrzymane z budżetu organizatora oraz otrzymywane środki z UE przeznaczone na inwestycję po zmianie ustawy o działalności kulturalnej w 2012 r.? Czy podejście kapitałowe nadal jest aktualne?
Dotacje do aktywów trwałych są przeznaczone przede wszystkim na finansowanie zakupu, budowy lub ulepszenia środków trwałych.
Dotacje w księgach rachunkowych można ujmować dwoma metodami:
Metodę wynikową powinny stosować wszystkie jednostki podlegające ustawie o rachunkowości, co do których przepisy systemowe nie zawierają odmiennych uregulowań.
Od 1 stycznia 2012 r. fundusz instytucji kultury odpowiada wartości mienia wydzielonego dla instytucji (art. 29 ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, dalej: ustawa o działalności kulturalnej). A zatem nie ewidencjonuje się środków otrzymanych na inwestycje na koncie „Fundusz instytucji kultury”. Zarówno środki pieniężne otrzymane od organizatora na finansowanie kosztów realizacji inwestycji w formie dotacji celowej, jak i środki na inwestycje otrzymane z UE instytucja kultury ewidencjonuje więc na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów (art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości).
Równolegle do odpisów amortyzacyjnych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych sfinansowanych ze środków dotacji inwestycyjnej zaliczonych do rozliczeń międzyokresowych przychodów zwiększa się pozostałe przychody operacyjne.
W księgach rachunkowych wpływ środków na inwestycje ujmuje się zapisem:
Po przyjęciu środka trwałego do używania jego amortyzację księguje się następująco: