Do 2 września 2013 r. można wziąć udział w akcji we wspólnej akcji Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ). Kampania społeczna skierowaną do wszystkich miłośników historii i przyrody odbywa się w 330. rocznicę zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem. Celem akcji jest odnalezienie drzew związanych z odsieczą wiedeńską i postacią króla.
Drzewa Sobieskiego to drzewa, które mieszkańcy Polski sadzili na cześć króla po jego zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Tradycję sadzenia drzew najprawdopodobniej zapoczątkował sam król, który był znany ze swoich zamiłowań przyrodniczych. Podczas marszu na Wiedeń, 23 sierpnia 1683 r., przed klasztorem Franciszkanów w Gliwicach zasadził 2 lipy, choć legendy mówią nawet o 14 drzewach.
Pomysłodawcą współczesnej akcji jest NID, który do współpracy zaprosił GDOŚ. Zgłoszenia drzew związanych z odsieczą wiedeńską zbiera GDOŚ do 2 września 2013 r. Aby wziąć udział w akcji, należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej, przesłać zdjęcia odszukanego drzewa wraz z opisem lokalizacji przestrzennej i uzasadnić swoje zgłoszenie. Z wybranych zgłoszeń zostanie utworzona galeria zdjęć, którą organizatorzy opublikują na swoich stronach internetowych oraz profilach na Facebooku 12 września 2013 r., czyli dokładnie w rocznicę bitwy pod Wiedniem.
Jak podkreśla NID na swojej stronie internetowej, dzięki tej akcji GDOŚ zbierze informacje o takich drzewach i zamieści je w swoim portalu Geoserwis, co ułatwi proces weryfikacji danych Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody na temat pomników przyrody.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronach GDOŚ oraz NID.