Pracownicy muzeum są zatrudnieni od poniedziałku do piątku od godziny 08:00 do 16:00. Jeden raz w miesiącu świadczą pracę w sobotę i niedzielę (tzw. dyżur) w następujących godzinach — w sezonie od 10:00 do 19:00, a poza sezonem w godzinach 10:00–16:00. Pracownicy muzeum otrzymują za pełnienie takiego dyżuru dni wolne: w sezonie 3, a poza sezonem 2. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?
Takie rozwiązanie nie jest prawidłowe. Po pierwsze dlatego, że pracownicy świadczą pracę w ramach dyżuru, po drugie — ponieważ istnieje realna możliwość naruszenia przepisów dotyczących norm czasu pracy i obowiązkowych odpoczynków.
Dyżur pracowniczy polega na tym, że pracownik pozostaje poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (art. 1515 § 1 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, dalej: kp). Z definicji tej wynika, że na dyżurze nie świadczy się pracy, ale jedynie oczekuje na jej ewentualne wykonywanie.
Z orzecznictwa
Podjęcie pracy na dyżurze wiąże się z pracą w godzinach nadliczbowych, czyli pracą poza normalnymi godzinami pracy (…)
Wyrok Sądu Najwyższego z 31 stycznia 1978 r., I PRN 147/77, OSNC 1978/7/126
Warto pamiętać, że za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje:
Wymiar udzielanego pracownikom czasu wolnego w zamian za pracę w niedzielę i sobotę wskazuje, że muzeum przyjęło to drugie rozwiązanie. Zwracam jednak uwagę, że praca wykonywana w weekendy w sposób określony w pytaniu jest zaplanowanym elementem organizacji czasu pracy w muzeum i nie powinna być z założenia pracą w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 1 kp). Planując pracę pracowników dodatkowo — raz w miesiącu w soboty i niedziele, muzeum powinno pamiętać o następujących zasadach:
Jeżeli muzeum chce utrzymać wskazany w pytaniu wymiar czasu pracy w sobotę i niedzielę, to powinno wprowadzić dla wszystkich albo dla tylko niektórych pracowników system równoważnego czasu pracy, o którym mowa w art. 135 § 1 kp. W tym systemie pracownicy mogą świadczyć pracę do 12 godzin na dobę, ale może to być także 9 godzin w niektóre dni i 8 godzin w pozostałe.
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2 stycznia 2013 r. poz. 2).