Najnowsze porady

W dziale Najnowsze porady znajdą Państwo wskazówki i odpowiedzi na pytania czytelników Poradnika Instytucji Kultury z zakresu finansów, działalności kulturalnej, podatków, prawa autorskiego, ochrony zabytków czy zamówień publicznych a także prawa pracy.

Termin wypłaty nagrody jubileuszowej

Zatrudniony 1 stycznia 2005 r. pracownik 31 grudnia 2024 r. nabywa prawo do nagrody jubileuszowej. Wypłaca się ją zaraz po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody.
Czy to oznacza, że nagrodę należy wypłacić w styczniu kolejnego roku, a jeżeli tak, to w którym roku zaksięgować ją w koszty?

Zwrot do organizatora mienia wydzielonego

W 2023 r. instytucja kultury otrzymała od organizatora mienie wydzielone, na które składały się środki trwałe o wartości początkowej powyżej 10 000 zł podlegające amortyzacji, w tym budynek, oraz składniki o wartości poniżej 10 000 zł, które zgodnie z polityką rachunkowości instytucji kultury amortyzowane są jednorazowo. Na początku 2024 r. po kontroli organizatora okazało się, że otrzymane wcześniej mienie wydzielone instytucja musi mu zwrócić.
W jaki sposób zaksięgować zwrot mienia do organizatora?

Rozwiązanie umowy o pracę z samym sobą

Pracownik został zatrudniony w domu kultury na umowę o pracę, a następnie objął funkcję dyrektora placówki. Początkowo na czas pełnienia tej funkcji wziął, urlop bezpłatny (jako pracownik), ale obecnie wyraża chęć rozwiązania umowy o pracę.
Czy w tej sytuacji można rozwiązać z nim umowę o pracę?

Wprowadzenie 3-miesięcznego okresu rozliczeniowego w instytucji kultury

W instytucji kultury stosuje się system równoważnego czasu pracy i nie działa zakładowa organizacja związkowa.
Na podstawie którego z przepisów należy wprowadzić 3-miesięczny okres rozliczeniowy: art. 26b ust. 1 Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej) czy art. 150 § 2 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp)?

Zmiana wartości początkowej otrzymanych nieruchomości

Instytucja kultury przejęła od poprzedniego muzeum na tej samej posesji i w tym samym czasie jeden budynek jako mienie wydzielone oraz drugi mniejszy budynek, który nie był zaliczony do mienia wydzielonego, czyli do funduszu instytucji kultury (jego wartości nie ujęto w akcie notarialnym). Wartość obu budynków wynikała z ksiąg muzeum, ale teraz instytucja chce zaktualizować je do wartości godziwej.
Jakie księgowania należy zastosować?

Wolne dyrektora za pracę w święto

Czy dyrektorowi gminnej biblioteki publicznej przysługuje dzień wolny za 15 sierpnia, jeśli w tym dniu brał udział w oficjalnych uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego?

Fundusz rezerwowy

Po przeksięgowaniu straty za 2023 r. instytucja kultury wartość tej straty pokryła w pierwszej kolejności z funduszu rezerwowego (zysków z lat 2016–2022), a pozostałą część straty — z funduszu podstawowego, na którym ewidencjonowała wyniki wypracowane przed 2015 r. (przed zmianą przepisów w 2015 r. strata albo zysk wpływały na fundusz instytucji kultury). Sprawozdanie finansowe instytucji podlega badaniu.
Czy w takiej sytuacji instytucja może księgowane przed zmianą przepisów w 2015 r. wyniki finansowe przeksięgować na konto 802 „Fundusz rezerwowy” pod datą 31 grudnia 2024 r.?
Czy po przeksięgowaniu salda z funduszu instytucji na fundusz rezerwowy można uznać, że instytucja kultury posiada fundusz rezerwowy, o którym mowa w art. 29 ust. 3 Ustawy 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej)?

Czas pracy osoby prowadzącej zespół artystyczny zatrudnionej na umowę-zlecenie

Zespół śpiewaczy działający przy instytucji kultury wyjeżdża na konkurs. Instytucja zapewni całemu zespołowi nocleg i całodobowe wyżywienie. Osoba, która prowadzi tę grupę, zatrudniona jest na umowę-zlecenie.
W jaki sposób rozliczyć jej czas pracy związany z tym wyjazdem? Czy zalicza się do niego czas podróży, czy tylko czas występu i przygotowania do niego?

Księgowanie wydawnictw biblioteki

W dużej bibliotece publicznej działa wydawnictwo. W ciągu roku biblioteka pozyskuje środki na druk czasopism oraz książek o tematyce branżowej i nie tylko. Ze statutu biblioteki wynika, że wpływy z opłat pobieranych przez bibliotekę za usługi i wydawnictwa są dochodami własnymi.
Z kolei w polityce rachunkowości instytucji zapisano, że produkty gotowe (wydawnictwa własne) wycenia się według cen nabycia netto lub kosztów wytworzenia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto na dzień bilansowy, tj. z uwzględnieniem odchyleń od cen ewidencyjnych i pomniejszonych o odpisy aktualizujące. Natomiast odpisy aktualizujące tworzy się w połowie ich wartości, gdy nie wykazują ruchu przez rok, a w pełnej wysokości na wydawnictwa niewykazujące ruchu przez ponad 2 lata.
Czy biblioteka może sprzedawać wydawane publikacje i czy może na tym dodatkowo zarabiać?
Jaką wartość należy przyjąć, wyceniając do bilansu niesprzedane publikacje, które pozostały w magazynie biblioteki?
Czy po dokonaniu odpisów aktualizujących wartość publikacji ulega zmniejszeniu?

Pierwszy urlop pracownika może być udzielany na godziny

Instytucja kultury zatrudniła na cały etat (praca 5 dni w tygodniu po 8 godzin) młodego pracownika, który po raz pierwszy pracuje na podstawie umowy o pracę.
Czy taki pracownik może wykorzystać urlop wypoczynkowy w godzinach?