Pytanie

Po przeksięgowaniu straty za 2023 r. instytucja kultury wartość tej straty pokryła w pierwszej kolejności z funduszu rezerwowego (zysków z lat 2016–2022), a pozostałą część straty — z funduszu podstawowego, na którym ewidencjonowała wyniki wypracowane przed 2015 r. (przed zmianą przepisów w 2015 r. strata albo zysk wpływały na fundusz instytucji kultury). Sprawozdanie finansowe instytucji podlega badaniu.
Czy w takiej sytuacji instytucja może księgowane przed zmianą przepisów w 2015 r. wyniki finansowe przeksięgować na konto 802 „Fundusz rezerwowy” pod datą 31 grudnia 2024 r.?
Czy po przeksięgowaniu salda z funduszu instytucji na fundusz rezerwowy można uznać, że instytucja kultury posiada fundusz rezerwowy, o którym mowa w art. 29 ust. 3 Ustawy 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej)?

Instytucja kultury nie może przeksięgować wyników finansowych powstałych przed zmianą przepisów.

Wyjaśnienie

Od 30 listopada 2015 r. — po zmianach wprowadzonych w ustawie o działalności kulturalnej — każda instytucja kultury obligatoryjnie tworzy fundusz rezerwowy. Wynika to wprost z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności kulturalnej.

Ponadto fundusz rezerwowy tworzy się z zysku netto za poprzedni rok i przeznacza się go na pokrycie strat instytucji kultury (art. 29 ust. 3 ustawy o działalności kulturalnej).

Nie ma zatem możliwości, aby przeksięgować zysk netto z lat przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o działalności kulturalnej z funduszu instytucji kultury na fundusz rezerwowy. Proszę zwrócić uwagę, że obowiązek utworzenia funduszu rezerwowego nie jest tożsamy z wartością tego funduszu, może on być zerowy, a w niektórych przypadkach nawet ujemny. Oznacza to, że nawet jeśli fundusz rezerwowy jest zerowy, to instytucja kultury go posiada. Najważniejsze w tym przypadku jest to, aby konto 802 „Fundusz rezerwowy” i zasady jego funkcjonowania instytucja kultury uwzględniła w swojej polityce rachunkowości.

Podstawa prawna

Ustawa z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jedn. Dz.U. z 24 stycznia 2024 r. poz. 87)