Do 23 kwietnia br. trwa ogólnopolska kampania „Jesteś twórcą — masz prawo”, której organizatorem jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Inicjatywa ma za zadanie przybliżyć uczniom szkół podstawowych świat prawa autorskiego. Projekt patronatem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach kampanii uczniowie mogą również wziąć udział w konkursie „Bierzmy się do dzieła!”.

Kampania ma pokazać dzieciom, że wszystko, co tworzą, należy do nich. Ma uświadomić, jak odpowiedzialnie i zgodnie z prawem mogą korzystać z dzieł innych, także w Internecie i w social mediach. Kampania edukacyjna PWM ma także pobudzić dziecięcą wyobraźnię i zainspirować do tworzenia.

Projekt składa się z działań edukacyjnych oraz ogólnopolskiej kampanii informacyjnej. Szkoły biorące udział w inicjatywie otrzymają przygotowane przez ekspertów materiały dydaktyczne dla nauczycieli tj. scenariusze lekcji o prawie autorskim oraz cykl ośmiu filmów edukacyjnych. W trakcie kampanii „Jesteś twórcą — masz prawo” przeprowadzona zostanie także, w wybranych szkołach podstawowych na terenie kraju, seria warsztatów z udziałem influencerów i ekspertów.

W ramach inicjatywy odbywa się również konkurs „Bierzmy się do dzieła!”. Do 27 marca br. uczniowie mają czas, by stworzyć pracę konkursową, która w kreatywny sposób pokaże, jak rozumieją pojęcia twórcy i dzieła. Dzieło klasy wraz z formularzem zgłoszeniowym, który znajduje się na stronie inicjatywy, należy przesłać mailem na adres: dodziela@jestestworca.pl lub pocztą na adres: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Al. Krasińskiego 11a, 31-111 Kraków, z dopiskiem Bierzmy się do dzieła!.

Zwycięski zespół otrzyma dla swojej szkoły sprzęt audio-wideo. Zwycięską klasę poznamy podczas finału kampanii, który odbędzie się 23 kwietnia br., w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Na potrzeby projektu powstała specjalna platforma edukacyjna Jesteś twórcą, na której można znaleźć materiały dydaktyczne oraz wideo.