Do 11 sierpnia br. trwa nabór zgłoszeń do programu Kursu Kreatywnego Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Kurs realizowany jest w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie.

Kurs kreatywnego pisania od pięciu lat niezmiennie przyciąga debiutujące pisarki i pisarzy. To nie tylko okazja do spotkania się z ulubionymi autorami i poznania literatury od kuchni, to także możliwość spróbowania swoich sił w pisaniu. Do udziału zapraszane są zarówno osoby piszące, jak i ci, którzy jeszcze nie mieli pisarskich doświadczeń.

Od 14 września do 25 stycznia aż 12 prowadzących oraz 12 przyszłych pisarzy i pisarek będzie pracować nad swoimi tematami i pomysłami na powieść. Uczestnicy półrocznego kursu pisania powieści będą się uczyć od najlepszych pisarzy, dziennikarzy, redaktorów, wydawców, specjalistki od praw autorskich oraz psychologa twórczości. Powstałe w rezultaty tej pracy opowiadania zostaną wydane w formie antologii. Książka, wraz z rekomendacją dla najzdolniejszych absolwentów, trafi do czołowych wydawnictw w kraju.

Wszyscy, którzy chcą spróbować swoich sił w pisaniu, są zaproszeni także na serię zajęć letnich. W każdy weekend lipca i sierpnia uczestnicy spotkają się na zajęciach z Katarzyną Kubisiowską, z którą będą dyskutować i próbować swoich sił w rozmaitych gatunkach: poezji, biografii czy w wywiadzie. Odbędą się również warsztaty z reportażu z Małgorzatą Rejmer.

Podczas kursu we września 2019 roku z Nadią Bailey, stypendystką Krakowa Miasta Literatury UNESCO, uczestnicy będą pracować nad zdaniem. Dowiedzą się m.in. jak zacząć tekst i jak go zakończyć oraz jak budować zdania, które przykują uwagę czytelnika. W listopadzie uczestnicy kursu spotkają się z redaktorami „Przekroju” — Marcinem Orlińskim i Łukaszem Kaniewskim. Tym razem na warsztat osoby biorące udział w inicjatywie wezmą poezję i wszelkie formy literackie z pogranicza gatunków. Grudniowe warsztaty to z kolei zajęcia dotyczące powieści i opowiadań. Podczas zajęć grudniowych uczestnicy porozmawiają o narracji w powieści.

Aby wziąć udział w Kursie Kreatywnego Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO kandydaci muszą napisać opowiadania skoncentrowane wokół tematyki podejmowania ważnej decyzji. Tłem akcji powinna być współczesna Polska. Praca nie powinna przekroczyć 40 000 znaków ze spacjami. Do opowiadania trzeba również dołączyć dwa pomysły na osadzoną współcześnie prozę.

Zgłoszenie, razem z danymi do kontaktu, należy przesłać na adres email: pisz@miastoliteratury.pl.