4 stycznia 2018 r. rusza IX edycja projektu Kultura Dostępna w Kinach. W ramach inicjatywy obejrzysz najnowsze, polskie filmy w każdy czwartek za jedyne 10 zł. Po raz pierwszy seanse będzie można oglądać nie tylko o godzinie 18:00, ale również o 13:00. Operatorem projektu jest Narodowe Centrum Kultury.

Dziewiątą edycję projektu zainauguruje Pokot Agnieszki Holland, polski reprezentant w wyścigu do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. O nagrodę Akademii Filmowej walczy także Twój Vincent, który będzie można zobaczyć już 25 stycznia.

Fani kina historycznego znajdą coś dla siebie. Czeka na nich Habit i zbroja oraz Zgoda. Na fanów sportu i filmów biograficznych czeka natomiast film Najlepszy, czyli historia życia Jerzego Górskiego, mistrza świata w podwójnym triatlonie.

W ramach tegorocznej edycji kinomani będą mogli obejrzeć również Cichą noc z Dawidem Ogrodnikiem i Arkadiuszem Jakubiakiem, Człowieka z magicznym pudełkiem Bodo Koxa oraz Ptaki śpiewają w Kigali, duetu Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze.

15 marca do kin w ramach akcji trafi Botoks Patryka Vegi opowiadający o polskiej służbie zdrowia. W tegorocznej edycji będzie można również zobaczyć dwa filmy, które w poprzedniej edycji cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem, są to: Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej oraz Po prostu przyjaźń.

W tym roku po raz pierwszy seanse będą odbywać się dwa razy dziennie, o 18:00 i o 13:00. Na seanse o godzinie 13:00 organizator zaprasza do wybranych kin Helios. Szczegóły na stronie Kultura Dostępna.

Kultura Dostępna w Kinach obecna jest w miastach Bełchatów, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Gdynia, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jelenia Góra, Kalisz, Kędzierzyn-Koźle, Kielce, Konin, Legnica, Lubin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Siedlce, Sosnowiec, Starachowice, Szczecin, Tczew, Tomaszów Mazowiecki, Warszawa oraz Wrocław.

Partnerami akcji są sieć kin Helios, Kino Iluzjon, Kino Elektronik, Kino Świat, Next Film, Alter Ego Pictures, Mówi Serwis, Emma Production.