25 czerwca br. w Rzeszowie rusza trzecia edycja festiwalu „Wschód Kultury” mającego na celu integrację środowiska artystycznego miast Polski Wschodniej oraz artystów z krajów takich jak Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia czy Ukraina. Organizatorami festiwalu są Narodowe Centrum Kultury oraz miasta gospodarze: Rzeszów, Lublin i Białystok. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Wschód Kultury jest idealną okazją, by zaprezentować i zapoznać się z dorobkiem kulturowym wschodnich regionów Polski oraz krajów Partnerstwa Wschodniego. W tym roku festiwalowi towarzyszy idea przybliżenia uczestnikom, kultury ormiańskiej poprzez muzykę, film czy literaturę. Ubiegłoroczną edycję Wschodu Kultury odwiedziło ponad 100 000 uczestników, zaś na scenach Rzeszowa, Lublina i Białegostoku zaprezentowało się ponad 1100 artystów. W tym roku będzie podobnie.

Tegoroczny festiwal zainauguruje pod koniec czerwca w Rzeszowie Europejski Stadion Kultury.

W czasie Europejskiego Stadionu Kultury w ramach Klezmer & World wystąpią Budapest Klezmer Band oraz Rzeszów Klezmer Band i Przyjaciele z Tomaszem Nowakiem, Adeb’em Chamoun’em z Syrii i raperem Eskaubei. Tak jak w ubiegłych latach, w czasie rzeszowskiego festiwalu będzie można zapoznać się z nowymi trendami w polskiej muzyce miejskiej i elektronicznej.

Po raz kolejny zagra m.in. Art Celebration — Urban Sound & Vision. W programie festiwalu znajduje się również Szeherezada w Filharmonii Podkarpackiej oraz projekt Tryptyk Ormiański pod batutą Mikołaja Blajdy, w czasie którego na scenie zagrają razem polscy muzycy jazzowi i soliści z Armenii. Muzycznym propozycjom festiwalu towarzyszyć będą plenery, warsztaty i wystawy fotograficzne.

Do Lublina impreza Inne Brzmienia Art&Music Festival zawita już 8 lipca i potrwa pięć dni. Festiwal gościć będzie m.in. ukraińskie Atomic Simao oraz trio gruzińskie Mandili. Usłyszymy także wybitnego wibrafonistę z Luksemburga Pascala Schumachera oraz elektryzujący amerykański duet Faun Fables. Na rodzimej scenie zaprezentują się także polscy wykonawcy, m.in. zespół Variete.

Wschód Kultury 2015 zakończy festiwal Inny Wymiar, który odbędzie się od 27 do 30 sierpnia w Białymstoku. Będzie można zobaczyć m.in. wystawy „Nasze ciało narodowe” oraz „Zbiór” z udziałem artystów z Ukrainy, Białorusi i Armenii. W przestrzeni miasta pojawi się mural kolażowy oraz dwie instalacje inspirowane kulturą judaistyczną. W ramach Kina „Sąsiedzi” zostanie pokazany film z muzyką na żywo, zaś w Tykocinie „Dybuk”, pierwszy w Polsce pełnometrażowy film nagrany w języku jidysz. Tak jak w poprzednich latach, uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć spektakle teatralne. Teatr Chorea pokaże spektakl „Gilgamesz”, a Teatr Wierszalin „Traktat o manekinach”.

Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznego festiwalu Wschód Kultury 2015 znajdują się na stronie internetowej imprezy.