Kwestie kosztów kwalifikowanych każdorazowo rozstrzygają przepisy określające zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. A przepisy podatkowe, w tym ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) wypełniają jedynie funkcje pomocnicze przy ocenie, czy VAT może być kosztem kwalifikowanym.
Instytucja kultury, która ponosi wydatki w ramach programów fi nansowanych z pomocy zagranicznej (w tym unijnej), płaci także podatki (będące składnikiem tych wydatków, głównie VAT, ale przy zakupie niektórych towarów również podatek akcyzowy). Jeśli tego VAT nie można odzyskać, wówczas będzie on kwalifikował się do współfinansowania przez Unię. W takiej sytuacji VAT, który zostanie instytucji kultury zwrócony w jakikolwiek sposób, nie będzie wydatkiem kwalifikowanym, nawet jeżeli instytucja faktycznie go nie odzyska.
Zatem VAT nie jest kosztem kwalifikowanym w ramach programów pomocowych, jeśli instytucja kultury jest czynnym podatnikiem VAT i przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego.
Instytucje kultury są podatnikami VAT, jeśli samodzielnie wykonują działalność gospodarczą (w rozumieniu ustawy o VAT) bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT). W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, instytucji przysługuje prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast kwotę VAT naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika (art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT):
Jeśli tylko nabywany — w ramach projektu unijnego — towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, instytucja kultury ma prawo do odliczenia VAT naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej taki zakup. Instytucja kultury skorzysta z prawa do odliczenia VAT naliczonego pod warunkiem istnienia bezpośredniego i bezspornego związku zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. takich, których następstwem jest określenie VAT należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). W szczególności gdy zakup jest związany z planowanym świadczeniem usług kulturalnych, które nie podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT.
Każda instytucja kultury, która jest czynnym podatnikiem VAT, musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wydatki finansowane z pomocy zagranicznej, które zawierają w swojej cenie VAT służyć będą wykonywaniu czynności opodatkowanych tym podatkiem.
Instytucja kultury świadczy usługi kulturalne w zakresie wstępu na widowiska artystyczne lub do obiektów kulturalnych. Tu oczywiście wydatek finansowany z pomocy zagranicznej musi mieć związek z wykonywaniem tych usług.
Zatem VAT nie może być kosztem kwalifikowanym, gdy wydatki mają służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych przez instytucje kultury, jeśli instytucja ma prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur za te towary.
Jeśli nabywane — w ramach projektu unijnego — towary instytucja kultury wykorzystuje do wykonywania czynności zwolnionych od VAT, to nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup tych towarów. Przy instytucjach kultury należy pamiętać o zwolnieniu usług kulturalnych świadczonych przez (art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT):
W takiej sytuacji, gdy wydatek jest związany z wykonywaniem usług zwolnionych, to jest on kosztem kwalifikowanym.
Również te instytucje kultury, które korzystają ze zwolnienia podmiotowego, nie mają prawa do odliczenia VAT naliczonego. Co do zasady zwalnia się od podatku od towarów i usług podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł (art. 113 ustawy o VAT). Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty VAT.
Dodatkowo należy tu zauważyć, że do kwoty 150 000 zł uprawniającej do korzystania ze zwolnienia wlicza się jedynie sprzedaż opodatkowaną, zatem nie wlicza się kwot sprzedaży zwolnionej (przedmiotowo).
Instytucja kultury zwolniona podmiotowo od VAT, niebędąca czynnym podatnikiem VAT również nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów, w tym również towarów finansowanych z pomocy zagranicznej. Czyli VAT, jaki płaci taka instytucja przy zakupie towarów i usług w ramach projektu unijnego, jest kosztem kwalifikowanym.
Na zakończenie należy dodać, że w przypadku wątpliwości co do prawa do odliczenia VAT naliczonego instytucja kultury może wystąpić do ministra finansów o wydanie interpretacji indywidualnej. Często organ udzielający pomocy zagranicznej chce mieć potwierdzenie, że instytucja kultury nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego związanego z wydatkami finansowanymi z pomocy zagranicznej. Wtedy takim potwierdzeniem będzie wydana interpretacja indywidualna.
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 134, poz. 780)