Do 31 marca 2015 r. można nadsyłać zgłoszenia w ramach konkursu o Stypendium im. Albrechta Lemppa, którego organizatorami są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki oraz Literarisches Colloquium Berlin. Główną nagrodą w konkursie jest miesięczny pobyt stypendialny w kraju sąsiada.

Nadrzędnym zadaniem konkursu o Stypendium im. Albrechta Lemppa jest doskonalenie sztuki translatorskiej oraz upamiętnienie wkładu współtwórcy Instytutu Książki w polsko-niemiecką wymianę literacką oraz w rozwój relacji między sąsiadami.

Konkurs o stypendia skierowany jest przede wszystkim do pisarzy z Polski oraz Niemiec. Udział w inicjatywie mogą wziąć także niemieccy tłumacze literatury polskiej oraz polscy tłumacze literatury niemieckojęzycznej.

Na program stypendialny składają się dwa jednomiesięczne pobyty w kraju sąsiada. Jeden miesiąc w domu gościnnym Literarisches Colloquium Berlin dla polskiego pisarza lub tłumacza oraz jeden miesiąc w Krakowie dla ich niemieckiego odpowiednika. Fundatorzy wypłacają stypendystom 1200 euro w ramach programu.

Aby wziąć udział w projekcie, należy drogą elektroniczną nadesłać zgłoszenie w języku polskim lub w języku niemieckim, opisując w nim swoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe oraz plan pracy.

Kontakt w sprawie Stypendium im. Albrechta Lemppa

Instytut Książki

Tomasz Pindel
t.pindel@instytutksiazki.pl
tel. +48 12 426 74 01

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Joanna Czudec
joanna.czudec@fwpn.org.pl
tel. +48 22 338 62 65