Czy dyrektorowi biblioteki publicznej, którego obowiązuje Ustawa z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (dalej: ustawa kominowa), można wypłacić nagrodę jubileuszową z tytułu 45-lecia pracy?
Zasady wynagradzania dyrektora biblioteki publicznej, a także jego zastępcy i głównego księgowego ograniczają przepisy ustawy kominowej (art. 2 pkt 1, 2, i 4 w związku z art. 1 pkt 3 ustawy kominowej)
Osobom tym przysługuje wyłącznie wynagrodzenie miesięczne, choć mogą być im przyznane świadczenia dodatkowe oraz nagroda roczna (art. 5 ust. 1‒3 ustawy kominowej).
Świadczenia dodatkowe to świadczenia z tytułu zatrudnienia inne bądź w wyższej wysokości niż ustalone w regulaminach wynagradzania, zakładowych oraz ponadzakładowych układach zbiorowych pracy oraz w odrębnych przepisach, np. w ustawie o działalności kulturalnej (art. 11 ust. 1 ustawy kominowej). Przepis wymienia, że są to np. świadczenia bytowe, socjalne, komunikacyjne oraz ubezpieczenia majątkowe i osobowe.
Dyrektorowi biblioteki publicznej mogą zostać przyznane następujące świadczenia dodatkowe (§ 2 ust. 1 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi, oraz trybu ich przyznawania, dalej: rozporządzenie w sprawie świadczeń dodatkowych):
Nie przysługują mu żadne inne świadczenia, niezależnie od tego, czy przewiduje je układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub odrębne przepisy, czy też nie.
Świadczeniami dodatkowymi mogą być zarówno świadczenia przewidziane w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania, jak i takie, których prawo zakładowe nie przewiduje. Okoliczność ta ma znaczenie przede wszystkim dla określenia ich wysokości. Jeśli zatem dodatkowe świadczenia dla osób zarządzających instytucją kultury znajdują się w regulaminie wynagradzania, to osoby te otrzymują je w wysokości, która wynika z prawa zakładowego lub maksymalnie 25% wyższej od przewidzianej w przepisach zakładowych.
Gdy nagroda jubileuszowa lub odprawa emerytalno-rentowa dla osób zarządzających instytucją kultury nie są określone w przepisach zakładowych, to ich wysokość w przypadku nagrody jubileuszowej wynosi odpowiednią część wynagrodzenia miesięcznego w zależności od stażu pracy (§ 2 ust. 2 rozporządzenia w sprawie świadczeń dodatkowych):
Tym samym, jeżeli regulamin wynagradzania obowiązujący w bibliotece publicznej przewiduje nagrodę jubileuszową po 45 latach pracy, może być ona wypłacona jej dyrektorowi.
Zatem proszę zwrócić uwagę, że świadczenia dodatkowe nie zawsze mają charakter fakultatywny w takim znaczeniu, że roszczenie o nie powstaje dopiero po ich przyznaniu przez organ założycielski. Przyznanie dotyczy bowiem tylko takiego rodzaju świadczenia dodatkowego i jego wysokości, do którego prawo nie wynika z układu zbiorowego pracy czy regulaminu wynagradzania albo tylko wysokości, gdy prawo do niego wynika z regulacji zakładowych.
Dla nabycia przez osobę zarządzającą zakładem pracy w imieniu pracodawcy, np. dyrektora biblioteki publicznej, prawa do świadczenia dodatkowego, które zostało przewidziane w prawie wewnętrznym, przyznanie jest zbędne. Przyznania wymagałoby natomiast ustalenie jego wysokości w wysokości do 25% wyższej niż wynikająca z układu czy regulaminu (por. wyrok SN z 10 stycznia 2006 r., sygn. akt I PK 115/05).