Tylko do 18 września br. można zgłosić swój projekt w piątek edycji Ogólnopolskiej Giełdy Projektów „Animacja +Przestrzeń publiczna”, której organizatorami są m.in. Narodowe Centrum Kultury, Instytucja Kultury Katowice — Miasto Ogród oraz Akademia Sztuk Pięknych. Autorzy 20 najlepszych projektów wezmą udział w darmowym szkoleniu z wystąpień publicznych i prezentacji w Radziejowicach, które odbędzie się w dniach 19‒21 listopada br.

Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczna inicjatywa organizowana w ramach Platformy Kultury i skierowana do przedstawicieli sektora kultury. Jej celem jest umożliwienie uczestnikom wymiany doświadczeń związanych z realizowanymi projektami kulturalnymi oraz mobilizowaniem społeczności lokalnej w Polsce. W tym roku OGP odbędzie się 7 i 8 grudnia w Katowicach.

Każdy zgłoszony projekt musi dotyczyć zadań z zakresu animacji kultury związanych z przestrzenią publiczną. Autorzy 20 wybranych projektów będą mogli zaprezentować je w krótkiej prezentacji na scenie oraz podczas rozmów z innymi uczestnikami. Drugiego dnia natomiast uczestnicy wydarzenia wezmą udział w dyskusjach i konsultacjach oraz warsztatach z ekspertami.

Do naboru zgłaszać można projekty:

  • animacyjne redefiniujące, zmieniające i tworzące przestrzeń publiczną,
  • inspirowane konkretną przestrzenią, jej historią, charakterem i tożsamością,
  • wzmacniające więzi lokalne w oparciu o wspólną przestrzeń m.in. podwórko, przystanek, osiedle, klatka schodowa, plac,
  • twórczo angażujące uczestników w działania kreujące i przekształcające przestrzeń.

Zgłaszane przez uczestników projekty muszą być zrealizowane lub być na zaawansowanym etapie (realizacja od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r.).

Aby wziąć udział w inicjatywie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Wyniki naboru zostaną ogłoszone do 23 października 2015 r. na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury.