W od 5 do 11 sierpnia br. w Szczebrzeszynie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Patronami tegorocznej edycji inicjatywy są poeci Anna Świrszczyńska i Jan Brzechwa. Organizatorami festiwalu są Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń oraz Szczebrzeszyn Akademia.

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie należy do zawiązanej wiosną Koalicji Letnich Festiwali Literackich, która ma wypracować modele współpracy na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. Należą do niej m.in. takie festiwale jak Góry Literatury, Zakopiański Festiwal Literatury, Patrząc na Wschód, Literacki Sopot oraz Miedzianka Fest.

Festiwal Stolica Języka Polskiego wyrósł z pasji do języka oraz do literatury jako najpiękniejszego medium opowiadania. Program festiwalu to przede wszystkim spotkania autorskie, w których wezmą udział pisarze, poeci czy aktorzy oraz warsztaty i koncerty.

W tym roku w Szczebrzeszynie gościć będą tacy pisarze jak Józef Hen, Jerzy Jarniewicz, Wiktor Jerofiejew, Urszula Kozioł, Ewa Lipska, Antonia Lloyd-Jones, Wiesław Myśliwski, Małgorzata Rejmer, Tadeusz Sobolewski, Mariusz Urbanek, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Marcin Wicha, Adam Zagajewski. W towarzyszącym programie czytania literatury udział wezmą aktorzy Jacek Braciak, Dariusz Chojnacki, Maja Komorowska, Szymon Kuśmider, Andrzej Mastalerz, Magdalena Warzecha, Agnieszka Radzikowska, i Jerzy Radziwiłowicz.

Jak co roku w Szczebrzeszynie przyznana zostanie Nagroda Człowieka Słowa i Nagroda Wielkiego Redaktora. Ogłoszony też zostanie tzw. Apel Szczebrzeski, zainicjowany z troski o ochronę bogactwa polszczyzny.

Podobnie jak w latach ubiegłych na jeden dzień, w tym roku 11 sierpnia, festiwal przeniesie się do Zamościa. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie Akademia Zamojska. Tegoroczny festiwal w Szczebrzeszynie zakończy się wieczornym koncertem na zamojskim Rynku Wodnym.