Do prawie 500 szpitali, w których funkcjonują oddziały dziecięce lub onkologiczne trafi około 50 tysięcy książek w ramach projektu „Z książką zdrowiej!”. Porozumienie w tej sprawie podpisało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Zdrowia oraz Państwowy Instytut Wydawniczy. Książki trafią do szpitali do końca roku.

Projekt „Z książką zdrowiej!” powstał z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, który przeznaczył na jego realizację 1 mln zł z budżetu państwa.

Akcja zapewni wszystkim pacjentom dostęp do najnowszej i szerokiej oferty polskich wydawców. Możliwość zaspokajania potrzeb kulturalnych wspiera psychologiczny aspekt leczenia, a w przypadku najmłodszych pacjentów — dodatkowo pomoże w kształtowaniu dobrych nawyków czytelniczych.

Z programu będzie mógł skorzystać każdy szpital, w którym jest oddział onkologiczny i pediatryczny. Jego celem jest promocja czytelnictwa w placówkach opieki zdrowotnej i stworzenie dobrze wyposażonych bibliotek w szpitalach.

Za dobór książek przekazanych szpitalom odpowiada Państwowy Instytut Wydawniczy. W akcję razem z PIW zaangażowało się 61 polskich wydawców książek. Na liście książek przekazanych szpitalom jest około 200 tytułów.