Instytucja kultury zatrudniła na cały etat (praca 5 dni w tygodniu po 8 godzin) młodego pracownika, który po raz pierwszy pracuje na podstawie umowy o pracę.
Czy taki pracownik może wykorzystać urlop wypoczynkowy w godzinach?
Jakkolwiek pierwsze zatrudnienie w karierze zawodowej pracownika rządzi się odrębnymi prawami (art. 153 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, dalej: kp), to w tym przypadku przyjmuje się, że udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.
Tak wyjaśnił to w swoim piśmie Główny Inspektorat Pracy.
Zdaniem Inspekcji Pracy
W przypadku ustalania wymiaru pierwszego w stosunku pracy urlopu wypoczynkowego otrzymany wynik nie jest liczbą całkowitą (1,66). W związku z powyższym w praktyce powstają wątpliwości co do sposobu udzielania urlopu, którego wymiar nie jest określony w pełnej jednostce dnia. Naszym zdaniem, z uwagi na brak szczególnej regulacji, należy stosować określony w art. 1542 KP ogólny sposób udzielania urlopu z przeliczeniem na godziny. Natomiast pracodawca może, z korzyścią dla pracownika, zaokrąglić w górę ustalony wymiar urlopu do pełnych godzin lub do pełnych dni, pamiętając jednak, aby wymiar urlopu pracownika w roku kalendarzowym nie przekroczył przysługującego mu wymiaru, czyli 20 dni (160 godzin).
Pismo Głównego Inspektoratu Pracy z 5 lipca 2010 r., GPP-110-4560-41-1/10/PE/RP
Zatem pracodawca może udzielić pracownikowi pierwszego urlopu wypoczynkowego (20 dni : 12 miesięcy = 1,66 dnia) w godzinach:
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz.U. z 31 lipca 2023 r. poz. 1465)