16 kwietnia br. w warszawskim kinie Iluzjon zainaugurowano kolejny etap Programu MKiDN „Kultura dostępna”, którego głównym założeniem jest zniwelowanie barier dostępu do polskiej kinematografii. Dzięki nowej inicjatywie odbiorca będzie mógł zapoznać się szerzej z polską sztuką filmową a bilety na projekcje w wybranych kinach będą kosztowały 10 zł. Organizatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury.

Tanie projekcje w ramach Programu „Kultura dostępna” rozpocznie 30 kwietnia br. nagrodzona Oscarem „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Do końca roku odbędzie się ponad 30 seansów. Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. takie filmy jak: „Jack Strong”, „Obywatel”, „Bogowie”, „Carte Blanche”, „Miasto 44” czy „Rejs”. W 35 kinach w całej Polsce w każdy czwartek o godzinie 18:00 do końca roku odbywać się będą specjalne pokazy.

Projekcje odbywać się będą w Bełchatowie, Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Dąbrowie Górniczej, Gdańsku, Gdyni, Gnieźnie, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Kaliszu, Kędzierzynie-Koźle, Kielcach, Koninie, Legnicy, Lubinie, Łodzi, Nowym Sączu, Olsztynie, Opolu, Pile, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Radomiu, Rzeszowie, Siedlcach, Sosnowcu, Starachowicach, Szczecinie, Tczewie, Wrocławiu oraz w Warszawie.

Do projektu przystąpiły m.in. sieć Kin Helios i kino Iluzjon oraz dystrybutorzy tacy jak NEXT Film, Kino Świat, Solopan, Vue Movie, Forum Film Poland, Against Gravity i Cyfrowe Repozytorium Filmowe.
Co więcej, na pierwsze 10 osób, które do 29 kwietnia br. kupią bilet na „Idę” i prześlą poprzez portal społecznościowy Facebook zdjęcie potwierdzające zakup, czeka wyjątkowy prezent.

Więcej informacji dotyczących projektu znajduje się na stronie programu „Kultura dostępna” w serwisie Facebook.