W tegorocznej VII już edycji akcji „Narodowego Czytania”, którego punktem kulminacyjnym jest 8 września br., będzie czytana lektura „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ponadto para prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 2018 44 teksty Antologii Niepodległości. Tegoroczna odsłona „Narodowego Czytania” odbywa się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła inicjatywy.

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 r. Zainicjował ją prezydent Bronisław Komorowski wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 r. w całej Polsce i za granicą „Quo vadis” przeczytano w ponad 2200 miejscach. Natomiast w 2017 r. lekturą „Narodowego Czytania” było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W zeszłym roku w głosowaniu na lekturę „Narodowego Czytania 2017” „Przedwiośnie” zajęło II miejsce. W „Antologii Niepodległości” zaproponowanej przez parę prezydencką na 2018 r. znajduje się również fragment „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

W „Antologii Niepodległości” znalazły się m.in. takie utwory jak: „Bogurodzica”, teksty Jana Kochanowskiego, Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego, fragmenty kazania Piotra Skargi „O miłości ku ojczyźnie i o pierwszej chorobie Rzeczypospolitej, która jest z nieżyczliwości ku ojczyźnie”, fragmenty „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska, „Pieśń konfederatów barskich”, „Święta miłości kochanej ojczyzny” Ignacego Krasickiego, „Do matki Polki”, fragmenty „Dziadów” i „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Grób Agamemnona” Słowackiego, „Moja piosenka” Norwida, fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, „Potopu” Sienkiewicza, wstęp do „Myśli nowoczesnego Polaka” Romana Dmowskiego, „O wartości żołnierza Legionów” Józefa Piłsudskiego, wiersze Lechonia, Staffa, Wierzyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Czesława Miłosza, fragment „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, homilia wygłoszona przez Jana Pawła II w czasie mszy św. na placu Zwycięstwa 2 czerwca 1979 r., „Raport z oblężonego miasta” Zbigniewa Herberta, fragment „Rozmów polskich latem 1983 roku” Jarosława Marka Rymkiewicza oraz wiersz „Epigonia” Wojciech Wencla.

Lista 44 tekstów „Antologii Niepodległości” znajduje się na stronie internetowej Prezydent.pl.