Pytanie

Co miesiąc instytucja kultury swoim najemcom lokali wystawia refaktury za media (energia elektryczna, cieplna, woda i ścieki). Faktura sprzedaży wystawiona jest w bieżącym miesiącu za media dostarczone w poprzednim miesiącu, czyli data wystawienia to np. 6 marca, data sprzedaży 28 lutego. Instytucja odlicza VAT naliczony w miesiącu wpływu faktury, a nie dostarczenia usługi.
W którym miesiącu należy odprowadzić VAT należny od tak wystawionych faktur?

W przypadku instytucji kultury obowiązek podatkowy powstaje w miesiącu wykonania usługi, czyli w styczniu.

Wyjaśnienie

Refaktura jest zwykłą fakturą VAT wystawioną przez podmiot pośredniczący pomiędzy właściwym usługodawcą a rzeczywistym nabywcą tej usługi. Dotyczy to sytuacji, w której podatnik kupuje usługę lub towar, a następnie bez naliczenia marży odsprzedaje ją swojemu kontrahentowi. Podatnik działa wówczas we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej (art. 8 ust. 2a Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dalej: ustawa o VAT).

W ustawie o VAT nie ma pojęcia refaktura. Dlatego też przyjmuje się, że w przypadku wystawienia refaktury obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, czyli z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Takie stanowisko prezentują organy podatkowe. Datą powstania obowiązku podatkowego w sytuacji refakturowania jest data zakończenia wykonania usługi lub dostarczenia towaru (por. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 26 maja 2021 r., sygn. 0112-KDIL1-2.4012.116.2021.2.PG).

Warto w przypadku świadczenia usług refakturowanych postarać się o indywidualną interpretację podatkową. Fakturę należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, ale obowiązek podatkowy powstanie w dacie sprzedaży usługi (art. 106i ust. 1 ustawy o VAT).

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę VAT naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Jak wynika z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy. Co ważne, prawo do odliczenia VAT przysługuje nie wcześniej niż w okresie otrzymania faktury.

Podstawa prawna

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 29 kwietnia 2022 r. poz. 931; ost. zm. Dz.U. z 22 grudnia 2022 r. poz. 2707)