Sejm 20 lipca br. przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W uchwale podkreślono, że w przyszłym roku mija setna rocznica urodzin „jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku”. Patronami 2019 r. będzie także Stanisław Moniuszko i Anna Walentynowicz.

Gustaw Herling-Grudziński to pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz Armii Andersa, więzień obozów koncentracyjnych Gułagu. W październiku 1939 r. założył z kolegami jedną z pierwszych organizacji konspiracyjnych — Polską Ludową Akcję Niepodległościową. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, współpracował z „Kulturą” i Radiem Wolna Europa. Jako emigrant zaangażował się w pomoc polskiej opozycji antykomunistycznej. Jest autorem m.in. książek Inny świat. Zapiski sowieckie oraz Dziennika pisanego nocą.

W uchwale sejmu podkreślono, że losy i twórczość Herlinga-Grudzińskiego stanowią „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”.

W uchwale zaznaczono także, że opowiadania Herlinga-Grudzińskiego to „głęboko zakorzeniony w europejskiej kulturze zbiór opowieści o metafizycznych sekretach losu człowieka”. Jego Dziennik pisany nocą stanowi niezwykle oryginalną, eseistyczną, osobistą kronikę historii Polski i Europy w XX wieku, widzianą z emigracji oczami polskiego patrioty i Europejczyka — dodano.