Rok 2012 jest Rokiem Janusza Korczaka. Tak postanowił 16 września 2011 r., na swoim ostatnim posiedzeniu, Sejm poprzedniej kadencji. W jego ramach 22 lipca odbędą się uroczystości upamiętniające również rocznicę likwidacji Getta w Warszawie.

Rok Korczakowski zainaugurowano 5 stycznia w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie. Inauguracyjny wykład wygłosiła pedagog Krystyna Starczewska, dyrektorka zespołu szkół „Bednarska”. Jak podkreśliła, idee wychowawcze Korczaka się nie zdezaktualizowały, a wraz z upływem czasu nabierają one coraz większego znaczenia. Jak podkreśliła, myśl wychowawczą Korczaka da się streścić w jednym, wypowiedzianym przez niego zdaniu, że „Dziecko nie dopiero będzie, ale już jest człowiekiem i należy do niego podchodzić jak do człowieka, a nie jak do materiału z którego się ulepi człowieka”.

Z wnioskiem o ustanowienie roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka wystąpił rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Janusz Korczak, a właściwie Henryk Goldszmit (1878–1942), był działaczem na rzecz praw dziecka, pedagogiem, lekarzem, autorem książek dla dzieci (m.in. „Króla Maciusia Pierwszego”) oraz współtwórcą i dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, który istniał do 1942 r. W tym roku przypada 100. rocznica założenia przez niego sierocińca i mija 70 lat od jego śmierci w obozie zagłady w Treblince.

Więcej informacji o obchodach Roku Korczaka na specjalnie stworzonej stronie internetowej www.przystanekkorczak.pl.