Po zastosowaniu konta „Rozliczenie kasowe dotacji podmiotowej” powstaje problem z podziałem środków na poszczególne grupy w celu rozliczenia się z organizatorem. Rozbudowanie analityki tego konta (zużycie energii i materiałów, usługi obce itp.) będzie rozwiązaniem tego problemu.
Problem zaczyna się jednak przy pobraniu gotówki z konta bankowego w celu uzupełnienia pogotowia kasowego, a później przy wypłacie z kasy zaliczek dla pracowników. Jak zaksięgować rozliczenie kasowe dotacji?
Zasady i sposób ewidencji rozliczenia kasowego dotacji każda instytucja kultury ustala samodzielnie. Jeśli instytucja wykorzystuje do tego celu konto pozabilansowe „Rozliczenie kasowe dotacji”, to zapisy dotyczące wydatkowania środków pieniężnych ujmuje na nim w momencie dokonania zapłaty, czyli faktycznego wydatku.
Pobranie gotówki z banku do kasy nie jest wydatkiem, a zatem w tym przypadku na koncie „Rozliczenie kasowe dotacji” nie dokonuje się zapisu. Na tym koncie ujmuje się zapis, gdy za przedstawioną fakturę lub rachunek:
Warto zwrócić uwagę, że zapisy danej operacji gospodarczej w księgach rachunkowych muszą być zgodne z ich treścią ekonomiczną wynikającą z dowodu księgowego (art. 20 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości).
Dlatego też faktury zakupu, także te opłacone gotówką (z pobranej zaliczki) przez pracownika, powinny być ewidencjonowane za pomocą konta 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”, co umożliwia kontrolę stanu rozrachunków.
Ewidencja zaliczki na zakupy oraz ich kasowe rozliczenie można w księgach rachunkowych ująć następująco:
Do konta „Rozliczenie kasowe dotacji podmiotowej” można stosować analitykę — tak jak zaproponowano w pytaniu — będzie to na pewno wygodniejsze i mniej pracochłonne niż stosowanie wielu kont pozabilansowych.
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz.U. z 11 marca 2013 r. poz. 330)