Od 1 lutego br. w ramach programu „Kultura Dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wejściówki do muzeów narodowych oraz wybranych instytucji kultury można nabyć za symboliczną złotówkę. Priorytetowym celem akcji jest likwidacja barier dostępu do kultury. Na ułatwienia mogą liczyć do dzieci i studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia.

Inicjatywa MKiDN to rozwiązanie, które ma służyć niwelowaniu wykluczenia różnych grup społecznych z dostępu do dóbr kultury, ze względów na ich problemy zdrowotne, niskie dochody, wiek czy miejsce zamieszkania. Wychodzą temu naprzeciw na zwiedzanie wystaw stałych zapraszają Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Kielcach, Gdańsku czy Poznaniu.

Obok zainaugurowanych 1 lutego br. „Muzeów Narodowych za złotówkę” w gronie placówek, które przyłączyły się do akcji znalazły się m.in. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Kolejne elementy programu „Kultura Dostępna” będą wprowadzane systematycznie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma w planach m.in. darmowe wejścia do wybranych muzeów sztuki współczesnej, dodatkowe lekcje muzealne, transmisje spektakli teatralnych czy tańsze bilety do kina i na koncerty. Informacje o zniżkach oraz bezpłatnych wejściówkach będą dostępne na stronie internetowej kulturadostepna.pl, której start planowany na drugą połowę roku.