Ruszyła VII edycja programu Kultury Dostępnej „Darmowy listopad”. W ramach projektu cztery rezydencje królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie i Muzeum Pałac w Wilanowie udostępnią w listopadzie swoje zbiory za darmo zwiedzającym. Inicjatywę realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rezydencje przygotowały m.in. specjalne akcje weekendowe, poświęcone odzyskanym dziełom ze swoich kolekcji.
Akcja skierowana jest do wszystkich, a w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów. Jak co roku jej celami są edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze.
Muzeum Łazienki Królewskie w ramach akcji „Darmowy listopad” przygotowało zwiedzanie Pałacu na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Od 9 listopada będzie można oglądać wystawę czasową „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości”, poświęconą historii polskich orderów i odznaczeń. Oprowadzanie po wystawie odbywać się będzie w trzy kolejne soboty listopada, poczynając od 10 listopada.
W programie „Darmowego listopada” w Łazienkach Królewskich są również wykłady, m.in. na temat ogrodów angielskich i polskich orderów oraz odznaczeń do końca XVIII w., a także seminarium naukowe z okazji rocznicy koronacji Stanisława Augusta i spacery historyczne szlakiem powstania listopadowego, połączone z aktorską interpretacją „Nocy Listopadowej” Stanisława Wyspiańskiego.
Łazienki Królewskie przygotowały ponadto 100 bezpłatnych lekcji muzealnych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia poświęcone będą polskim orderom i odznaczeniom, powstaniu listopadowemu, Konstytucji 3 Maja oraz Tadeuszowi Kościuszce. Natomiast 17 i 18 listopada goście Łazienek Królewskich zwiedzą letnią rezydencję Stanisława Augusta szlakiem odzyskanych dzieł sztuki. Będą mogli również spotkać się z ekspertami zajmującymi się restytucją mienia i obejrzeć filmy o tym, jak dzieła wracały do muzealnych zbiorów. Kuratorzy oprowadzą ich ponadto po wystawie „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości”.
Zamek Królewski w Warszawie oferuje bezpłatnie dostępne następujące wnętrza i ekspozycje: Apartamenty Wielki i Królewski, Galeria Lanckorońskich, Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, wystawa multimedialna „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie”, Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego oraz kolekcja kobierców wschodnich w Pałacu Pod Blachą, Arkady Kubickiego.
Z okazji wyjątkowej rocznicy bezpłatnie zwiedzić można także wystawę „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”. Niezwykle obszernej ekspozycji towarzyszą lekcje muzealne, spacery tematyczne, wykłady, oprowadzanie kuratorskie oraz pokazy filmów. W listopadzie uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli wziąć udział w 100 bezpłatnych lekcjach muzealnych, realizowanych na wystawie „Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”. Wśród nich są m.in. zajęcia o symbolach narodowych, polskiej drodze do wolności, kulturze i literaturze w II RP, Państwie Podziemnym i życiu w PRL-u.
Muzeum Pałacu w Wilanowie zaplanowało natomiast 100 darmowych lekcji muzealnych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia poświęcone będą królowi Janowi III, kulinarnej Warszawie z lat 20. i 30. XX w., rewindykacji dzieł sztuki oraz interpretacji tekstów źródłowych, m.in. antycznych filozofów i polityków, a także nowożytnych, istotnych dla historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
10 i 11 listopada odbędzie się bezpłatny weekend poświęcony utraconym i odzyskanym dziełom z kolekcji wilanowskiej. Dla dorosłych przygotowano dwa spacery tematyczne. Pierwszy z nich odbędzie się w pałacowych wnętrzach. Podczas drugiego spaceru po muzealnym parku usłyszeć można będzie o zmianach, jakie zaszły w pałacowych ogrodach w czasach, gdy właścicielami Wilanowa była rodzina Potockich. Rodziny będą mogły wziąć udział w spacerze poświęconym bitwie pod Chocimiem, która utorowała Janowi Sobieskiemu drogę do korony Rzeczypospolitej. W programie są również warsztaty rodzinne „Opowieści zza biurka”, których uczestnicy poznają historię rokokowego biurka z ok. 1745 r., wykonanego przez wybitnego ebenistę Jacquesa Dubois. Warsztaty dla dorosłych „Krótka historia notatnika” przybliżą z kolei historię pewnego służącego do pisania mebla.
Goście odwiedzający 10 i 11 listopada Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie bezpłatnie obejrzą wystawę kostiumów, inspirowanych modą lat 20. i 30. XX w. Ekspozycja, przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, prezentuje kreacje zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie.
W Zamku Królewskim na Wawelu dostępne będą wystawy w ramach akcji: „Reprezentacyjne Komnaty Królewskie”, „Wawel Zaginiony”, „Artysta dla Niepodległej. Dunikowski i odnowa Wawelu”. Dział Oświatowy Zamku organizuje ponadto lekcje muzealne dla dzieci, młodzieży i rodziców. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli uczestniczyć w 50 bezpłatnych lekcjach muzealnych pt. „Wawel — dziedzictwo odzyskane”.
24 i 25 listopada odbędzie się specjalny weekend na 100. rocznicę odzyskania niepodległości — dorośli będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie „Artysta dla Niepodległej. Dunikowski i odnowa Wawelu”, zaś dla rodzin z dziećmi w wieku 8–12 lat przygotowano zajęcia „«…miło mówić, żem Polakiem». Wawel a niepodległość”, zakończone warsztatem plastycznym.