Drodzy Czytelnicy,

Regulamin organizacyjny to prawne rusztowanie instytucji kultury. Jego stworzenie powinno być dla dyrektora wyzwaniem, które się opłaci w przyszłości, ponieważ regulamin organizacyjny skrojony na miarę potrzeb konkretnej instytucji pomoże dyrektorowi w jej zarządzaniu, a właściwe ujęcie poszczególnych działów i stanowisk pracy to gwarancja dobrej współpracy między pracownikami oraz sprawnego zarządzania całą instytucją dla dyrektora.

Choć nie wszystkie instytucje mają obowiązek tworzenia regulaminu wynagradzania, jednak z wielu powodów warto opracować ten akt prawa wewnątrzzakładowego. Największą korzyścią jest fakt, że dzięki temu w jednym miejscu zebrane są wszystkie informacje dotyczące wynagradzania pracowników. Stworzenie tego dokumentu wymaga nie tylko znajomości Kodeksu pracy, ustawy o działalności kulturalnej oraz rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury, ale także rozumienia funkcjonowania danej instytucji kultury oraz finansowych możliwości wynagradzania jej pracowników.

Aby ułatwić Państwu prawidłowe sporządzanie tych wewnątrzzakładowych aktów prawnych, Wydawnictwo Prawo dla Praktyków, wydawca Poradnika Instytucji Kultury, przygotowało jednodniowe specjalistyczne szkolenie pt. Regulamin organizacyjny i regulamin wynagradzania w instytucji kultury. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami naszej propozycji.

Miejsce szkolenia i jego termin

  • Data: 1 lipca 2025 r.
  • Czas trwania: 09:00 do 12:00

Prowadzący szkolenie

Szkolenie poprowadzi i na wszystkie Państwa pytania z tego zakresu odpowie Anna Gotkowska:

  • radczyni prawna, zatrudniona w dużym podmiocie sektora finansów publicznych;
  • absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim;
  • autorka licznych publikacji dotyczących prawa pracy, prawa instytucji kultury w Poradniku Instytucji Kultury (Wydawnictwo Prawo dla Praktyków);
  • autorka publikacji książkowych dla instytucji kultury, m.in. dotyczących wynagradzania pracowników instytucji kultury, regulaminu organizacyjnego i regulaminu wynagradzania oraz czasu pracy;
  • szkoleniowiec z zakresu m.in. wynagradzania pracowników, czasu pracy i prawa pracy w instytucjach kultury;
  • właścicielka kancelarii prawnej zajmującej się doradztwem prawnym dla instytucji kultury.

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest zapoznanie Państwa z przepisami ustawy o działalności kulturalnej i aktualnego orzecznictwa sądowego i rozstrzygnięć nadzorczych dotyczących treści regulaminu organizacyjnego oraz regulaminu wynagradzania w instytucji kultury oraz przekazanie praktycznej wiedzy o tym, jak kształtować treści tych regulaminów, aby funkcjonowanie instytucji nie było zagrożone i przedstawienie rozwiązań specyficznych problemów, jakie pojawiają się w związku z tymi dokumentami.

Plan szkolenia

Uczestnicy szkolenia dowiedzą się:

  • Wynagrodzenie dyrektora instytucji kultury.
  • Wynagrodzenie zastępcy dyrektora i głównego księgowego.
  • Czym jest nagroda?
  • Rodzaje nagród, z omówieniem każdej z nich.
  • Premia uznaniowa a premia regulaminowa — omówienie różnic.
  • Jakie premie można przyznać pracownikom instytucji kultury?
  • Dopuszczalna wysokość nagród i premii, w tym problem zwiększenia wysokości nagrody jubileuszowej ponad te wynikające z ustawy.
  • Regulamin nagradzania i premiowania — co powinien zawierać?
  • Nagrody i premie w najnowszym orzecznictwie sądowym.

Regulamin organizacyjny

  1. Regulamin organizacyjny, dlaczego tak ważna jest jego poprawna treść?
  2. Co powinno znaleźć się w regulaminie organizacyjnym? Omówienie elementów jego treści.
  3. Różne sposoby sporządzania regulaminu organizacyjnego w zależności od struktury organizacyjny instytucji kultury i jej wielkości.
  4. Wprowadzenie regulaminu organizacyjnego w życie:
    • a) rola organizatora w tym procesie, czy ma realny wpływ na treść regulaminu organizacyjnego?
    • b) rola związków zawodowych,
    • c) zarządzenie dyrektora.
  5. W jaki sposób zmieniać regulamin organizacyjny i jak często powinno być to dokonywane, czyli co wspólnego z regulaminem organizacyjnym ma kontrola zarządcza.
  6. Odpowiedzialność dyrektora za nieaktualny regulamin organizacyjny.
  7. Regulamin organizacyjny, dlaczego tak ważna jest jego poprawna treść?
  8. Co powinno znaleźć się w regulaminie organizacyjnym? Omówienie elementów jego treści.
  9. Różne sposoby sporządzania regulaminu organizacyjnego w zależności od struktury organizacyjny instytucji kultury i jej wielkości.
  10. Wprowadzenie regulaminu organizacyjnego w życie:
    • a) rola organizatora w tym procesie, czy ma realny wpływ na treść regulaminu organizacyjnego?
    • b) rola związków zawodowych,
    • c) zarządzenie dyrektora.
  11. W jaki sposób zmieniać regulamin organizacyjny i jak często powinno być to dokonywane, czyli co wspólnego z regulaminem organizacyjnym ma kontrola zarządcza.
  12. Odpowiedzialność dyrektora za nieaktualny regulamin organizacyjny.

Regulamin wynagradzania

  1. Dlaczego warto go mieć?
  2. Czy można pracownikom zapewnić w regulaminie wynagradzania więcej niż wynika to z ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (np. premie, nagrody jubileuszowe za 45 lat pracy)?
  3. Stawki wynagrodzeń i tabele zaszeregowania — czy są konieczne?
  4. Czy organizator może mieć wpływ na treść regulaminu wynagradzania?
  5. Jak go wprowadzić i w jakim trybie zmieniać? Rola związków zawodowych przy tworzeniu regulaminu wynagradzania.
  6. Zmiany regulaminu a wypowiedzenia zmieniające warunki płacy.

Koszt szkolenia

W cenie szkolenia online (poniżej, kwota za uczestnika), zapewnione są:

  • 3 godziny szkoleniowe ze specjalistką prawa instytucji kultury i prawa pracy,
  • możliwość zadawania pytań w trakcie szkolenia online w formie czatu,
  • materiały, stanowiące podsumowanie tematyki poruszanej na szkoleniu, dostępne na czacie w trakcie szkolenia oraz przesyłane mailem po szkoleniu,
  • certyfikat dla każdego uczestnika, przesyłany mailem po szkoleniu.

Dla prenumeratorów Poradnika Instytucji Kultury jak zwykle rabat!
Zamiast 469 zł zapłacą Państwo 399 zł netto za uczestnika webinaru.

Zgłoszenia, informacje o wolnych miejscach, płatnościach, fakturach i pozostałe kwestie organizacyjne — prosimy o kontakt pod numerem 505 464 102. Więcej informacji merytorycznych o szkoleniu można uzyskać pod numerem telefonu 505 464 103.

Biorące w szkoleniu udział instytucje kultury mogą skorzystać ze zwolnienia od VAT (nie ma tu znaczenia źródło finansowania, czy jest to dotacja podmiotowa czy np. środki własne instytucji). Aby z niego skorzystać, wystarczy wypełnić zawarte w formularzu zgłoszenia na szkolenie oświadczenie w sprawie zwolnienia od VAT. Formularz należy przesłać na adres mailowy Wydawnictwa szkolenia@wpdp.pl. Będziemy ogromnie wdzięczni za wpisanie w treści maila ze zgłoszeniem terminu lub tytułu (może być skrócony) szkolenia. Zgodnie z naszym regulaminem za szkolenie wystawiamy fakturę z 7-dniowym terminem płatności, przypadającym zawsze po dniu szkolenia.

Szkolenie odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej Clickmeeting

  1. Do korzystania ze szkolenia online potrzebny jest komputer ze stałym dostępem do Internetu i głośnikami (lub ewentualnie zestawem słuchawkowym, który umożliwi lepszą jakość odbioru wypowiedzi prowadzącego).
  2. Zalecamy korzystanie z aktualnych wersji przeglądarek internetowych.
  3. Udział w szkoleniu nie wymaga od uczestnika pobrania i zainstalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Wykorzystywana jest tylko platforma Clickmeeting.
  4. WAŻNE! Przed szkoleniem każdy uczestnik otrzyma na podany w formularzu zgłoszenia adres email zaproszenie do udziału w szkoleniu. Zdarza się, że zaproszenie wpadnie do folderu SPAM w programie pocztowym, a w przypadku skrzynek mailowych w popularnych serwisach takich jak np. WP.pl, Tlen.pl, czy Interia.pl może wpaść do zakładki typu „Powiadomienia” czy „Wiadomości”.
  5. Email jest wysyłany z adresu Wydawnictwo Prawo dla Praktyków i ma tytuł „Zaproszenie na wydarzenie + nazwa szkolenia i data”. Po otwarciu maila na zielono wyświetla się przycisk „Dołącz”. Po kliknięciu w przycisk „Dołącz” należy podać dowolny login (może to być imię uczestnika lub nazwa instytucji kultury, którą reprezentuje) oraz adres email. W emailu z zaproszeniem jest opcja potwierdzenia otrzymania zaproszenia (zalecamy, aby kliknąć w przycisk „Akceptuj”, będzie to dla nas informacja, że otrzymali Państwo emaila) oraz opcja sprawdzenia połączenia internetowego, a także wskazówki, jak dołączyć do warsztatów online.
  6. Jeden link można wykorzystać tylko z jednego komputera. Organizator zastrzega sobie prawo weryfikacji, czyli liczba zgłoszonych osób odpowiada liczbie osób zalogowanych podczas szkolenia i wylogowania uczestników niezgłoszonych na szkolenie albo wystawienia faktury za dodatkowego, niezgłoszonego uczestnika.

Materiały do pobrania