Drodzy Czytelnicy,

Od 15 lutego br. obowiązuje Ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, znanej szeroko opinii publicznej jako tzw. ustawa Kamilka.

Ustawa ta wprowadziła liczne zmiany m.in. do Ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, łącznie ze zmianą jej nazwy na: ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.

Na jej podstawie wszystkie podmioty pracujące z dziećmi mają obowiązek szczególnej dbałości o ich bezpieczeństwo, w tym także poprzez zatrudnienie lub dopuszczenie do pracy z dziećmi odpowiedniego dla małoletnich personelu. Dotyczy to także instytucji kultury.

Ponadto do 15 sierpnia br. instytucje, które pracują z dziećmi, miały obowiązek wprowadzania procedur ochrony małoletnich przez krzywdzeniem. Należy to rozumieć nie tylko jako obowiązek podjęcia działań zapobiegawczych, ale także interwencyjnych. Jeśli instytucja jeszcze nie podjęła działań zmierzających do wdrożenia standardów, to jest to już ostatni moment, aby podjąć to wyzwanie!

Standardy ochrony małoletnich wprowadzono w celu wzmocnienia ochrony i podniesienia poziomu ich wiedzy na temat swoich praw oraz ochrony przed ewentualnym skrzywdzeniem.

Aby przybliżyć nowe przepisy i wynikające z nich obowiązki dla instytucji kultury Wydawnictwo Prawo dla Praktyków, wydawca Poradnika Instytucji Kultury, przygotowało szkolenie pt. Szczególne środki ochrony małoletnich w instytucjach kultury. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami naszej propozycji.

Termin i czas trwania szkolenia

  • Data: 23 września 2024 r.
  • Czas trwania: 09:00 do 12:00

Prowadzący szkolenie

Szkolenie poprowadzi i na wszystkie Państwa pytania z tego zakresu odpowie Anna Gotkowska:

  • radczyni prawna, zatrudniona w dużym podmiocie sektora finansów publicznych;
  • absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim;
  • autorka licznych publikacji dotyczących prawa pracy, prawa instytucji kultury w Poradniku Instytucji Kultury (Wydawnictwo Prawo dla Praktyków);
  • autorka publikacji książkowych dla instytucji kultury, m.in. dotyczących wynagradzania pracowników instytucji kultury, regulaminu organizacyjnego i regulaminu wynagradzania oraz czasu pracy;
  • szkoleniowiec z zakresu m.in. wynagradzania pracowników, czasu pracy i prawa pracy w instytucjach kultury;
  • właścicielka kancelarii prawnej zajmującej się doradztwem prawnym dla instytucji kultury.

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest praktyczne przedstawienie najbardziej aktualnej interpretacji nowych obowiązków instytucji kultury związanych z ochroną małoletnich oraz pomoc w sformułowaniu — na licznych przykładach — standardów ochrony małoletnich dostosowanych do specyfiki danej instytucji kultury.
Szkolenie polecamy także tym instytucjom, które już wprowadziły standardy ochrony małoletnich, ale czują potrzebę weryfikacji prawidłowości wprowadzonych zapisów.

Program szkolenia

  1. Co to są szczególne środki ochrony przeciwdziałające zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i szczególne środki ochrony małoletnich?
  2. Prawo instytucji kultury do uzyskania informacji z Rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym.
    1. zakres i cel takiej informacji,
    2. sposób uzyskania informacji z rejestru.
  3. Nowe obowiązki:
    1. instytucji kultury jako podmiotu prowadzącego działalność w zakresie działalności związanej z wypoczynkiem lub realizacją zainteresowań przez małoletnich lub opieką nad nimi;
    2. osób przez nią zatrudnionych.
  4. Standardy ochrony małoletnich:
    1. co to są standardy ochrony małoletnich?
    2. w jakim zakresie dotyczą instytucji kultury?
    3. kto jest ich adresatem?
    4. kiedy instytucja powinna je wdrożyć?
    5. co powinny zawierać? — omówienie treści standardów ze wskazaniem przykładów, w tym:
      • kodeks bezpiecznych relacji personel–dziecko;
      • osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia;
      • sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.

Koszt szkolenia

W cenie szkolenia (poniżej, kwota za uczestnika), zapewnione są:

  • 3 godziny ze specjalistką prawa instytucji kultury oraz prawa pracy,
  • możliwość zadawania pytań w trakcie szkolenia w formie czatu oraz w formie audio,
  • materiały stanowiące podsumowanie tematyki poruszanej na szkoleniu dostępne w czasie szkolenia na czacie oraz wysyłane mailem po zakończeniu szkolenia,
  • certyfikat dla każdego uczestnika wysyłany mailem.

Dla prenumeratorów Poradnika Instytucji Kultury jak zwykle rabat!
Zamiast 469 zł zapłacą Państwo 399 zł netto za uczestnika szkolenia.

Zgłoszenia, informacje o wolnych miejscach, płatnościach, fakturach i pozostałe kwestie organizacyjne — prosimy o kontakt pod numerem 505 464 102. Więcej informacji merytorycznych o szkoleniu można uzyskać pod numerem telefonu 505 464 103.

Biorące w szkoleniu udział instytucje kultury mogą skorzystać ze zwolnienia od VAT (nie ma tu znaczenia źródło finansowania, czy jest to dotacja podmiotowa czy np. środki własne instytucji). Aby z niego skorzystać, wystarczy wypełnić zawarte w formularzu zgłoszenia na szkolenie oświadczenie w sprawie zwolnienia od VAT. Formularz należy przesłać na adres mailowy Wydawnictwa szkolenia@wpdp.pl. Będziemy ogromnie wdzięczni za wpisanie w treści maila ze zgłoszeniem terminu lub tytułu (może być skrócony) szkolenia. Zgodnie z naszym regulaminem za szkolenie wystawiamy fakturę z 7-dniowym terminem płatności, przypadającym zawsze po dniu szkolenia.

Szkolenie odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej Clickmeeting

  1. Do korzystania ze szkolenia online potrzebny jest komputer ze stałym dostępem do Internetu i głośnikami (lub ewentualnie zestawem słuchawkowym, który umożliwi lepszą jakość odbioru wypowiedzi prowadzącego).
  2. Zalecamy korzystanie z aktualnych wersji przeglądarek internetowych.
  3. Udział w szkoleniu nie wymaga od uczestnika pobrania i zainstalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Wykorzystywana jest tylko platforma Clickmeeting.
  4. WAŻNE! Przed szkoleniem każdy uczestnik otrzyma na podany w formularzu zgłoszenia adres email zaproszenie do udziału w szkoleniu. Zdarza się, że zaproszenie wpadnie do folderu SPAM w programie pocztowym, a w przypadku skrzynek mailowych w popularnych serwisach takich jak np. WP.pl, Tlen.pl, czy Interia.pl może wpaść do zakładki typu „Powiadomienia” czy „Wiadomości”.
  5. Email jest wysyłany z adresu Wydawnictwo Prawo dla Praktyków i ma tytuł „Zaproszenie na wydarzenie + nazwa szkolenia i data”. Po otwarciu maila na zielono wyświetla się przycisk „Dołącz”. Po kliknięciu w przycisk „Dołącz” należy podać dowolny login (może to być imię uczestnika lub nazwa instytucji kultury, którą reprezentuje) oraz adres email. W emailu z zaproszeniem jest opcja potwierdzenia otrzymania zaproszenia (zalecamy, aby kliknąć w przycisk „Akceptuj”, będzie to dla nas informacja, że otrzymali Państwo emaila) oraz opcja sprawdzenia połączenia internetowego, a także wskazówki, jak dołączyć do warsztatów online.
  6. Jeden link można wykorzystać tylko z jednego komputera. Organizator zastrzega sobie prawo weryfikacji, czyli liczba zgłoszonych osób odpowiada liczbie osób zalogowanych podczas szkolenia i wylogowania uczestników niezgłoszonych na szkolenie albo wystawienia faktury za dodatkowego, niezgłoszonego uczestnika.

Materiały do pobrania