Drodzy Czytelnicy,
Od 17 grudnia 2021 r. obowiązują w Polsce przepisy unijnej dyrektywy chroniącej sygnalistów, czyli osoby zgłaszające lub ujawniające publicznie informacje o naruszeniu prawa uzyskane w kontekście związanym z pracą. Chodzi o dyrektywę 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (dalej: dyrektywa). Dla pracodawców, w tym instytucji kultury, oznacza to konieczność przygotowania i wdrożenia procedur zgłaszania naruszeń, które pozwolą zapewnić sygnalistom anonimowość i ochronę przed czynami odwetowymi.
Przy czym, zgodnie z dyrektywą, do 17 grudnia 2021 r. państwa członkowskie powinny wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do jej wykonania. Jednak w Polsce prace nad ustawą wdrażającą dyrektywę jeszcze trwają.
Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa został opublikowany 18 października 2021 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji i jest obecnie w fazie opiniowania (po konsultacjach społecznych). Już wiadomo, że polskie przepisy dotyczące ochrony sygnalistów wejdą po terminie wyznaczonym na wdrożenie ustawy wskazanym w dyrektywie. Zgodnie z treścią projektu, ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia publikacji jej w Dzienniku Ustaw.
Brak uchwalenia polskich przepisów powoduje, że pracodawcy powinni sami wdrożyć własne rozwiązania na podstawie dyrektywę. Dlatego pracodawcy już teraz powinni zapoznać się z projektowanymi rozwiązaniami oraz treścią dyrektywy. Na ich podstawie mogą przygotować rozwiązania dające już obecnie szansę na zgłaszanie naruszeń prawa. Jednak będą one wymagać modyfikacji po ostatecznym uchwaleniu polskiej ustawy o sygnalistach.
Aby ułatwić instytucjom kultury zapoznanie się z nowymi przepisami i wdrożenie odpowiednich procedur, Wydawnictwo Prawo dla Praktyków, wydawca Poradnika Instytucji Kultury, przygotowało jednodniowe specjalistyczne szkolenie online pt. Wdrożenie ochrony sygnalistów w instytucji kultury. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami naszej propozycji.
Szkolenie poprowadzi Anna Gotkowska:
Celem szkolenia online jest zdobycie praktycznej wiedzy o stosowaniu przepisów dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii oraz projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa i poznanie rozwiązań specyficznych problemów, jakie w związku z wdrożeniem procedur ochrony sygnalistów pojawiają się w instytucjach kultury.
Uczestnicy szkolenia dowiedzą się m.in.:
W cenie szkolenia online (poniżej, kwota za uczestnika), zapewnione są:
Dla prenumeratorów Poradnika Instytucji Kultury jak zwykle rabat!
Zamiast 379 zł zapłacą Państwo 329 zł netto za uczestnika szkolenia.
Biorące udział w szkoleniu instytucje kultury mogą skorzystać ze zwolnienia od VAT, ponieważ finansują je ze środków publicznych (nie ma znaczenia czy finansują szkolenie z dotacji czy ze środków własnych). Wystarczy wypełnić i odesłać załączone do wiadomości e-mail oświadczenie w sprawie zwolnienia od VAT.
Szkolenie online odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej Clickmeeting
- Do korzystania z warsztatów online potrzebny jest komputer ze stałym dostępem do Internetu, z kamerką internetową oraz zestawem słuchawkowym, który umożliwi lepszą jakość odbioru wypowiedzi prowadzącego.
- Zalecamy korzystanie z aktualnych wersji przeglądarek internetowych.
- Udział w szkoleniu online nie wymaga od uczestnika pobrania i zainstalowania żadnego dodatkowego oprogramowania.
- Przed szkoleniem online każdy uczestnik otrzyma na podany w formularzu zgłoszenia adres email zaproszenie do udziału w szkoleniu online. Po kliknięciu w przycisk „Dołącz” należy podać dowolny login (zalecamy, aby to była nazwa instytucji kultury, którą Państwo reprezentują) oraz adres email. W emailu z zaproszeniem jest także przycisk umożliwiający sprawdzenie połączenia internetowego i sprzętu uczestnika oraz wskazówki, jak dołączyć do warsztatów online.